"Nowa perspektywa, nowe doświadczenia w międzynarodowych projektach współpracy - łączy nas Leader" W RAMACH PLANU DZIAŁANIA KRAJOWEJ SIECI OBSZARÓW WIEJSKICH NA LATA 2014–2020 PLAN OPERACYJNY NA LATA 2020–2021

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Termin wyjazdu 05-08.10.2021 rok

Trasa – Chociwel, Barlinek - Kowno, Wilno i Troki.

Ilość osób 16

Transport busy z LGD Lider Pojezierza I LGR Sieja.

Rozpoczęliśmy wyjazd wspólny, dwa busy, w tradycyjnym miejscu w Renicach o godz. 8.00.

Podróż bez przygód byłaby nieciekawa.  Po drodze przed Warszawą jeden bus stracił boczna szybę przez głupotę drogowców przycinających trawę na środkowym pasie barierek rozdzielających oba pasy ruchu. Pomoc kierowców zawodowych i kreatywność uczestników na najbliższej stacji benzynowej załatwiła problem. Taśmy, karton, nóż i jedziemy dalej.

Przyjechaliśmy na miejsce do Kowna – Hotelu z sieci Radisson ok. 22.00. Podział noclegów, znalezienie parkingów (pięć okrążeni wokół hotelu) oraz zasady reżimu sanitarnego położył nas do łóżek ok. 24.00.

Rano śniadanie w hotelu … i pierwsze spotkania z naszymi przyjaciółmi z Kauno rajono vietos veiklos grupė. To jeden z najbardziej przyjemnych momentów wszystkich wyjazdów studyjnych na Litwę.

Skierowano nas do punktu rejestracji, jako uczestników Międzynarodowej konferencji LGD pn. „LIDER. Zaawansowana wioska. Teraźniejszość. Wizja” zorganizowanej przez naszych gospodarzy.

Uczestników konferencji przywitali

  • poseł na Sejm, przewodniczący Komisji ds. Wsi -,
  • Ministerstwo Rolnictwa reprezentowała,
  • przedstawiciele NMA,
  • przedstawiciel z Izby Rolniczej Republiki Litewskiej

W dniach 6-7 października litewskie lokalne wiejskie grupy działania zebrały się na międzynarodowej konferencji „LEADER. Zaawansowana wioska. Teraźniejszość. Wizja. "

Ta międzynarodowa konferencja, zorganizowana została przez Litewską sieć LGD. Koncentrowała się na programie LEADER, formach organizacyjnych lokalnych grupach działania (LGD) oraz inteligentnej wiosce i planach na przyszłość. Pomysły na projekty inteligentnych wsi zostały opracowane podczas warsztatów Smart Village w trakcie konferencji.

Ważna rola LEADER w procesie rozwoju obszarów wiejskich

Dla osób niezaznajomionych z LEADER jest to jedna z czterech inicjatyw wspólnotowych UE (pozostałe – INTERREG, URBAN, EQUAL), uruchomionych w 1991 r. w UE, która zachęca mieszkańców i organizacje wiejskie do aktywnego udziału w procesie osadnictwa i rozwoju społeczności. Główną zasadą LEADER jest współpraca i partnerstwo pomiędzy różnymi sektorami. Ten instrument polityki pomaga wzmocnić społeczeństwo obywatelskie na obszarach wiejskich i zachęca do współpracy między władzami lokalnymi, przedsiębiorstwami i pracownikami pozarządowymi. Inicjatywa LEADER została uruchomiona na Litwie i Polsce w 2001 r. jako forma przedakcesyjna, a LGD odpowiadają za realizację tego działania. LGD są parasolowymi organizacjami pozarządowymi, których celem jest efektywne wykorzystanie wsparcia UE dla wzmocnienia rozwoju obszarów wiejskich reprezentowanego obszaru.

Międzynarodową konferencję otworzyła Prezes ELARD

Goście konferencji to przedstawiciele z Sejmu Republiki Litewskiej Viktoras Pranckietis, Gminy Rejonu Kowieńskiego, Ministerstwa Rolnictwa Republiki Litewskiej i Krajowej Agencji Płatniczej Ilona Javičienė, Litewskiej Izby Rolniczej, Litewskiego Związku Gmin Wiejskich Virginija Liukpetryte, Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości Wiejskiej i Rynku powitali uczestników i życzyli im dobrej atmosfery i wyników.

W imieniu gości z Polski przywitał uczestników również Prezydent Federacji LGD Pomorza Zachodniego Ireneusz Kostka.

Pierwsza komunikacja na odległość „LEADER/RLKS i nasza rola w dzisiejszym społeczeństwie. Jak ciągle odkrywamy siebie na nowo?”- konferencję otworzyła Marion Eckardt, prezes Europejskiego Stowarzyszenia LEADER na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich „Świętujemy 30 lat demokracji, 30 lat tworzenia miejsc pracy, wspierania mikroprzedsiębiorstw, innowacji i inteligentnego rozwoju, a także 30 lat łączenia europejskiej wsi. Podejście LEADER stało się popularnym narzędziem eksperymentalnym.” Prezes Eckardt powiedziała: „Oczywiście LGD nie tylko są odpowiedzialne za przestrzeganie tego podejścia, ale bardzo ważne jest również, aby rządy krajowe i regionalne stosowały się do podejścia i wszystkich siedmiu zasad. W związku z tym chciałbym życzyć powodzenia na konferencji i być motorem LEADER i lokalnej zmiany. Wszyscy wiemy, że poziom lokalny ma do odegrania kluczową rolę w kształtowaniu naszej przyszłości i LEADER na kolejne 30 lat! Wiem, że jesteście ważnymi i życzliwymi ludźmi, więc proszę, bądźcie tą zmianą, którą chcecie zobaczyć na świecie!

Wymiana doświadczeń i informacji z całej Litwy i zagranicy

Część informacyjną konferencji kontynuowała Kristina Švedaitė, przewodnicząca Sieci Lokalnych Grup Działania i LGD Okręgu Kowieńskiego. Raport „W kierunku inteligentnej wioski. Jak podejmujemy te kroki?”. Raport wysłał wymowny komunikat, że wszystkie okresy LEADER realizowane od 20 lat na Litwie to „zaprogramowany” trzyetapowy program – w kierunku inteligentnej wioski.

Pierwszy krok „Wczoraj 2007-2013” okres ”, miało miejsce uporządkowanie i upodmiotowienie infrastruktury komunalnych (pierwsze przedsiębiorstwa komunalne, nowe firmy) oraz poprawa infrastruktury niezbędnej do godnego życia na obszarach wiejskich.

Drugi krok „Dzisiaj 2014-2020. Okres ”do tworzenia firm społecznych/społecznościowych.

Trzeci krok „Jutro 2021-2027”zmierza w kierunku inteligentnej wioski.

Na bieżąco za pomocą specjalnego programu generowana jest opinia uczestników konferencji na temat tego, czym jest Inteligentna Wioska! Zdaniem większości uczestników konferencji, inteligentna wioska to innowacyjność, technologia i współpraca.

Arvydas Veikšra, przewodniczący LGD regionu Zarasai-Visaginas, przedstawił projekty LEADER realizowane na terytorium tej LGD w prezentacji wideo „Kroki LGD regionu Zarasai-Visaginas w kierunku inteligentnej wioski”, które wydają się już, jako pierwsze kroki w kierunku inteligentnej wiejski!

Ireneusz Kostka, wiceprzewodniczący LGD Lider Pojezierza i prezydent Federacji LGD Pomorza Zachodniego, przybliżył uczestnikom tworzenie Koncepcji Inteligentnej Wioski w Polsce.

Wykładowca w Instytucie Badań nad Biznesem i Rozwoju Wsi Akademii Rolniczej WUM prof. dr. Vilma Atkočiūnienė przedstawiła koncepcję inteligentnej wioski i drogę do realizacji koncepcji inteligentnych wiosek w raporcie „Trendy inteligentnego rozwoju obszarów wiejskich”!

Inteligentna wioska = inteligentna społeczność!

Przedstawiciele Litewskiej Sieci Obszarów Wiejskich przy Ministerstwie Rolnictwa Jurgita Butrimienė i Ernestas Černius zorganizowali dla uczestników quiz i sprawdzili ich wiedzę na temat działań organizowanych przez Litewską Sieć Obszarów Wiejskich.

W drugiej części konferencji mieliśmy okazję uczestniczyć w sekcji „Takie rozmowy LEADER”, jako eksperci LEADER i odpowiadać na pytania zadawane przez moderatora. Uczestniczyli Ilona Javičienė, Kristina Švedaitė, Vytautas Zubas, Ireneusz Kostka.

Odbyły się również dyskusje grupowe – warsztaty na temat inteligentnego rozwoju obszarów wiejskich.

Drugiego dnia konferencji mieliśmy okazję zobaczyć projekty realizowane na terenie litewskich LGD.

Uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy autokarowe i każda grupa brała udział prezentacji na żywo z inicjatyw wykonanych w ramach LGD-ów.

Braliśmy udział w zakończonym projekcie  Autoservissas zlokalizowanym w Ringaudai, projekt rozwoju biznesu gospodarstwa agroturystycznego Vėjai oraz projekt dla młodzieży związanego z pasją auto mobilnych szybkich modeli, które wykonywały próby bicia rekordu prędkości na specjalnie wykonanej trasie, z projektu, przy gimnazjum Čekiškės Pranas Dovydaitis .

Trzeciego dnia partnerzy operacji spotkali się w Wilnie z przedstawicielem LGD z Rejonu Wieleńskiego. Na zaproszenie przedstawiciela odwiedziliśmy wioskę, w której mieszkała i która to wioska zachowała ślady polskości. Założona została przez Polaków.

Partner z Rejonu Wieleńskiego został zagospodarowany do przyszłych projektów przez LGD WIR. Kolejne kroki i zamierzenia zostaną realizowane przez tych partnerów, o czym zostaniemy niebawem powiadomieni.

Dalsza droga to Troki. Tam czekali na nas partnerzy i przedstawiciele z Traku Krasto vietoe veiklos grupe. Mieli dla nas niespodziankę. Podróż statkiem wokół wyspy z zamkiem Witolda była niezwykły. Na statku nawiązaliśmy bliższe znajomości. Poznaliśmy nowych partnerów. Nad tym partnerem z ramienia zachodniopomorskiej ekipy czuwać będą przedstawiciele LGD Stowarzyszenia „Szanse Bezdrozy Gmin Powiatu Goleniowskiego”

Wspólna kolacja w Trokach zakończyła naszą wizytę, która była niezwykle efektywna. Program zrealizowaliśmy w pełnym zakresie.

Partnerami wyjazdu studyjnego były LGD i LGR Stowarzyszenie „WIR” - Wiejska Inicjatywa Rozwoju, “Partnerstwo Jezior” i „Sieja”.

 

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”

Tagged Under

Nasi partnerzy

Gmina Barlinek

Gmina Bierzwnik

Gmina Boleszkowice

Gmina Choszczno

Gmina Dębno

Gmina Krzęcin

Gmina Lipiany

Gmina Myślibórz

Powiat Myśliborski

Gmina Pyrzyce

Gmina Nowogródek-Pomorski

Gmina Pełczyce

Powiat Choszczeński

Gmina Przelewice

Gmina Recz

Gmina Trzcińsko-Zdrój


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.