Zachodniopomorska wieś otwiera się na nową perspektywę. Lokalne Grupy Działania podpisały umowy na dalszy rozwój lokalny obszarów wiejskich na Pomorzu Zachodnim przeznaczona zostanie kwota ponad 50 mln euro.

To środki z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 oraz w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027. Lokalne Grupy Działania podpisały umowy z Zarządem Województwa Zachodniopomorskiego o warunkach i sposobie realizacji strategii - kluczowych dokumentów, na podstawie których udzielane będzie wsparcie na konkretne inwestycje i projekty.

- Dzisiaj ważny dzień dla środowisk obszarów wiejskich. Ruszamy z kolejną porcją wparcia finansowego dla Lokalnych Grup Działania, które tworzą m.in. samorządowcy, lokalni aktywiści i przedsiębiorcy po to, aby realizować różnorodne inicjatywy na Pomorzu Zachodnim. Cieszy nas to, że po raz pierwszy obejmą one swoim zasięgiem cały obszar województwa. Z inicjatywą Leader i Lokalnymi Grupami Działania współpracujemy już po raz czwarty. Najpierw był Leader+, kiedy te grupy się formowały, później była pierwsza perspektywa unijna, druga, a teraz rozpoczynamy trzecią w której dla LGD przeznaczamy ponad 50 mln euro - mówił marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

- Priorytetowym celem funkcjonowania województwa zachodniopomorskiego jest zrównoważony rozwój, włączając w to także obszary wiejskie. W nowym okresie programowania mamy trzynaście Lokalnych Grup Działania, działających w różnych częściach naszego regionu - dodał wicemarszałek Rafał Rosiński.

W tej perspektywie unijnej dla obszarów wiejskich ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027) oraz Europejskiego Funduszu Społecznego+ (Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027) zostanie przeznaczona kwota ok. 50 mln euro.

Umowy o warunkach i sposobie realizacji strategii podpisane zostały z ramienia Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego przez Marszałka Województwa Olgierda Geblewicza i Wicemarszałka Rafała Rosińskiego; Stowarzyszenie ,,Lider Pojezierza" reprezentowali: Prezes Krzysztof Wiklak, Wiceprezes Ireneusz Kostka, Starosta Choszczeńska i Skarbnik Stowarzyszenia Wioletta Kaszak, Sekretarz Wiesław Sienkiewicz i Członek Zarządu Piotr Bohdziewicz.

Kwota środków pozyskanych przez Stowarzyszenie ,,Lider Pojezierza”:

- z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027: 3.750.000,00zł;
- z Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027:  3.281.077,00zł

Środki te, poprzez realizację lokalnych strategii rozwoju, pozwolą m. in. na rozwój przedsiębiorczości, w tym rozwój biogospodarki lub zielonej gospodarki; rozwój pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych np. gospodarstw agroturystycznych czy zagród edukacyjnych; przygotowanie koncepcji inteligentnej wsi; poprawę dostępu do małej infrastruktury publicznej; ochronę dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego polskiej wsi; wzmacnianie programów edukacji liderów życia publicznego i społecznego czy wsparcie aktywizacyjne na rzecz rodzin, społeczności i osób zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Za wybór projektów i przeprowadzenie konkretnych naborów odpowiedzialne będą już lokalne grupy działania.

Wdrażanych będzie 13 strategii Lokalnych Grup Działania, każda dla innego obszaru województwa zachodniopomorskiego. Łącznie obejmują wszystkie gminy wiejskie, miejsko-wiejskie i miejskie do 20 tys. mieszkańców (obszar działania poszczególnych grup na załączonej mapce w galerii zdjęć).

 

Wysokość środków z dwóch funduszy unijnych: Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-2027 oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach programu Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027, kwoty w EURO.

- Na obszarze województwa działamy z Urzędem Marszałkowskim wspólnie, pod tym samym szyldem dla dobra społeczności lokalnej, już prawie od 20 lat. Ta współpraca jest wzorcowa za co serdecznie dziękuję marszałkowi województwa. Inicjatywy realizowane w ramach Leadera to małe projekty, ale bardzo cieszą, bo docierają do najdrobniejszej części naszego społeczeństwa. Było ich bardzo dużo, ale warto wyróżnić te działania, które wspierają przedsiębiorczość. W ramach podejmowania i rozwoju działalności gospodarczej utworzyliśmy dużą ilość nowych miejsc pracy. LGD budują społeczeństwo obywatelskie. Spotkania z mieszkańcami to obraz tego, co chce społeczeństwo. Ten obraz wpisujemy do lokalnej strategii rozwoju, przekazujemy do samorządu i wspólnie opracowujemy szczegóły. Dzisiejsze spotkanie to efekt tych konsultacji społecznych i początek dobrej, kolejnej współpracy z Samorządem Województwa - informował Prezydent Federacji Lokalnych Grup Działania Pomorza Zachodniego Ireneusz Kostka.

Do tej pory, w ramach dwóch perspektyw finansowych UE 2007-2013 i 2014-2020, za pośrednictwem Lokalnych Grup Działania, do zachodniopomorskich obszarów wiejskich trafiło łącznie blisko 300 mln zł. Podpisano 2826 umów o przyznanie pomocy. Tylko w ramach poprzedniej perspektywy dzięki przyznanemu wsparciu powstało 535 nowych przedsiębiorstw, 835 miejsc pracy, 392 obiekty infrastruktury turystycznej i rekreacyjnej, a 199 takich obiektów zostało zmodernizowanych. Możliwy był rozwój 173 przedsiębiorstw, zorganizowano 492 szkolenia, 51 zabytków poddano pracom konserwatorskim lub restauratorskim oraz zorganizowano 398 wydarzeń.

Tekst:
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Foto:
Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Piotr Bohdziewicz.

Tagged Under


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.