9 maja, w sobotę, rozpocznie się trzecia edycja Tygodnia Europejskiego organizowanego w Szczecinie przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Szczecin. Punkt od 2013r. oferuje swoje bezpłatne usługi informacyjne mieszkańcom Pomorza Zachodniego.

W ramach tej cyklicznej imprezy zachęca do czynnego udziału w życiu Unii Europejskiej oraz promuje wiedzę na temat praw obywateli UE. Jak będzie tym razem? Tanecznie, baśniowo, filmowo i rozwojowo! Sprawdźcie naszą propozycję poniżej.

Tegoroczna odsłona Tygodnia Europejskiego poświęcona jest przede wszystkim różnorodności kulturowej oraz współpracy rozwojowej. W pierwszej kolejności zapraszamy na Piknik Europejski, który odbędzie się 9 maja (sobota) na skwerze przed pomnikiem Adama Mickiewicza (przy ul. Henryka Pobożnego). Już od godz. 11:00 czekać na Was będą liczne atrakcje:

► Kapela Hałasów (link: http://www.halas.art.pl/) zaprosi Was na potańcówkę na świeżym powietrzu – poczujecie klimat tradycyjnych tańców europejskich, rozćwiczycie zastane po całotygodniowym siedzeniu mięśnie, posłuchacie dźwięków liry korbowej, barabana oraz gardonu. Brzmi enigmatycznie? Wpadnijcie na Piknik, sprawdźcie, co w trawie piszczy i zaraźcie się energią i dobrym humorem.

► Magda Polkowska (link: http://basnieludowziemi.wix.com/basnieludowziemi) wprowadzi Was w magiczny świat Baśni Ludów Ziemi. Jeśli lubisz tajemnice i czarowanie głosem, daj się porwać teatrowi prastarej opowieści. Czekają na Ciebie poduchy, półmrok i historia. Spotkanie dla odważnych: małych i dużych.

► Mój dom – Europa to stacja plastyczna. To miejsce, w którym możesz wreszcie wyrazić siebie. Chwyć pędzel lub sprej i pokaż całemu światu, jak Ty widzisz siebie, swoje marzenia, swoje miejsce na świecie, swoją Europę. Twoim płótnem będzie duża płyta OSB. Weź ze sobą kreatywne pociechy lub rodzeństwo! Specjalnie dla nich przygotowaliśmy kartonowe pudełka, które będą mogły ozdobić zgodnie ze swoją fantazją, a następnie zabrać tę małą Europę do domu. Kto by się nie skusił?

► Europejska wioska – poduchowisko to stacja multi-kulti. Wyciągnij koc, rozłóż go na trawie i poznaj przyjaciół z zagranicy, którzy opowiedzą Ci o swoich krajach. Skorzystaj z tej darmowej lekcji języka obcego i wiedzy o kulturze i zwyczajach innych narodów europejskich. To dla Ciebie za mało? W takim razie weź udział w międzynarodowych konkursach zespołowych. Kto okaże się zwycięzcą?

► Stacja Informacja to miejsce, w którym dowiesz się: co, gdzie i jak. Na pytania te odpowiedzą konsultanci Punktu Europe Direct - Szczecin, Sekretariatu ds. Młodzieży, Eurodesku, Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej, Głównego Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, Stowarzyszenia POLITES (wraz z Regionalnym Centrum Wolontariatu) i AIESEC. Interesują Cię dotacje, wolontariat europejski, wymiany studenckie, praktyki zagraniczne lub w ogóle sprawy międzynarodowe? Spisz swoje wątpliwości i zadaj je znawcom tematu.

Piknik potrwa do godz. 16:00. W planach mamy również wypuszczenie w niebo aż 400 żółto-niebieskich balonów z życzeniami dla Europy. Jeśli chcesz przekazać UE swoją wiadomość, przyjdź na skwer i dołącz do nas.

12 maja (wtorek) zapraszamy wszystkich chętnych do uczestnictwa w konferencji, jakiej jeszcze nie było w Szczecinie. O godz. 10:00 rozpocznie się spotkanie, w którym wezmą udział przedstawiciele Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Polskiej Akcji Humanitarnej, Fundacji Kultury Świata, Polskiej Zielonej Sieci i Fundacji Global Language. O czym będziemy dywagować? O współpracy rozwojowej, czyli działaniu zmierzającemu do minimalizowania różnic w poziomie rozwoju na świecie. Wydaje Ci się, że wysyłanie pieniędzy, produktów, wolontariuszy-specjalistów do Afryki czy Azji nie ma sensu? To spotkanie jest właśnie dla Ciebie! Jeśli jesteś chętny do działania, ale brak Ci motywacji do zrobienia tego pierwszego kroku – spotkaj się z naszymi ekspertami! Wydarzenie „Polacy pomagają! Współpraca rozwojowa w praktyce” odbędzie się w sali Rady Wydziału Zarządzania i Ekonomiki Usług (ul. Cukrowa 8, sala 010). Tytuły poszczególnych wystąpień dostępne są w załączniku. Aby wziąć udział w konferencji, zarejestruj się: http://bit.ly/1HZIHXz.

Dzień później rozpoczynamy cykl „Wieczory z kinem europejskim”, podczas których zostaną wyświetlone produkcje w trzech blokach tematycznych:

13 maja: Globalny rozwój

14 maja: Kino europejskie

15 maja: Młode europejskie kino

Przyjdź do Kina Zamek (ul. Korsarzy 34), zapomnij o płaceniu za bilet, rozsiądź się wygodnie w fotelu i oddaj się X Muzie.

Natomiast w nocy z 16 na 17 maja zapraszamy na wystawę „Rozwój w obiektywie”, która prezentowana będzie w ramach Europejskiej Nocy Muzeów u Wyszaka (Wyszak Browar Rodzinny, ul. Mściwoja 8). Ekspozycja została przygotowana we współpracy Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce z Ministerstwem Spraw Zagranicznych i prezentuje miesiące tematyczne Europejskiego Roku na rzecz Rozwoju w obiektywie polskich fotografów. Jeśli zagadnienie współpracy rozwojowej jest Ci bliskie lub po prostu lubisz podziwiać dobre zdjęcia, skorzystaj z naszego zaproszenia. I pamiętaj: cała noc przed Tobą!

Szczegółowy program znajduje się poniżej.


Informacje o Tygodniu Europejskim można znaleźć na:

www.europedirect-szczein.eu

www.facebook.pl/edszczecin

Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach dotacji dla punktów informacji publicznej „Sieć Punktów Informacji Europejskiej Europe Direct” w latach 2013-2017.

Tagged Under

Nasi partnerzy

Gmina Barlinek

Gmina Bierzwnik

Gmina Boleszkowice

Gmina Choszczno

Gmina Dębno

Gmina Krzęcin

Gmina Lipiany

Gmina Myślibórz

Powiat Myśliborski

Gmina Pyrzyce

Gmina Nowogródek-Pomorski

Gmina Pełczyce

Powiat Choszczeński

Gmina Przelewice

Gmina Recz

Gmina Trzcińsko-Zdrój


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.