Wyjazd studyjny pn." Inteligentne Wioski, a dobre praktyki".

Drukuj
środa, 19 sierpień 2020 Michał Kasprzak Kategoria: Aktualności Odsłony: 26050

Stowarzyszenie ”WIR” -Wiejska Inicjatywa Rozwoju zgodnie z podpisaną umową nr WPROW-FV/15/2010 z dnia 19.06.2020 na operacje w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich pn. „Inteligentne wioski, a dobre praktyki” , zorganizowało w dniach 04-06.08.2020 r wyjazd studyjny do województwa dolnośląskiego, obszaru działania LGD Partnerstwo Izerskie.

Partnerami projektu byli Stowarzyszenie ”Lider Pojezierza, Stowarzyszenie ”SIEJA”, Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Barzkowicach.

Celem operacji było zwiększenie wiedzy 24 uczestników na temat projektów, które wpłynęły na rozwój gospodarczy obszaru wykorzystując naturalny potencjał środowiska, zasoby kulturowe, a także projektów, które wspierały proces aktywizacji mieszkańców, promocję obszaru.

Na obszarze LGD Partnerstwo Izerskie wśród przykładów „dobrych praktyk” są wioski tematyczne , które nawiązują do nowego podejścia w zakresie kształtowania polityki UE tzw. Koncepcji inteligentnych Wiosek. Inteligentne wioski to obszary wiejskie w których lokalna społeczność w oparciu o mocne strony i zasoby pragnie rozwijać się, wyróżniać na tle innych miejscowości. W inteligentnych wioskach wychodzi się z założenia, że każdy mieszkaniec wsi ma coś do zaoferowania innym, tylko niekiedy trzeba pomóc mu to odnaleźć. Mieszkańcy inteligentnych wiosek umieją tworzyć nowe miejsca pracy, dbają o środowisko, wdrażają nowe technologie, ale zachowują swoją tożsamość. Ważnym tematem jest poprawa mobilności i przedsiębiorczości.

W pierwszym dniu uczestnicy poznali dwie wioski tematyczne. Pierwsza wioska –WIOSKA BARWNYCH WĄTKÓW w Chrośnicy powadzona jest przez fundacje, która działa w Kaczawskiej Sieci Współpracy. Sieć przygotowuje całoroczną ofertę dla grup zorganizowanych jak i indywidualnych w czterech tematach : Geologia i nauka; Rękodzieło i sztuka, Przyroda, Joga. W Chrośnicy uczestnicy szkolenia dowiedzieli się o roślinach barwierskich, o procesie farbowania tkanin i własnoręcznie przygotowali torbę na zakupy. W miejscowości GRUDZA AKTYWNA WIEŚ dowiedzieliśmy się jak mieszkańcy poprzez Stowarzyszenie, KGW, OSP i parafie wspólnie realizują zadania inwestycyjne na rzecz wsi, różne imprezy, warsztaty integrujące lokalnych mieszkańców.
W drugim dniu w WIOSCE GRYFA w miejscowości Proszówka uczestnicy poznali zasady kaligrafii oraz legendy, dziedzictwo przyrodnicze i historyczne miejscowości poprzez udział w grze terenowej. W Wiosce Mikołaja w Mikułowie aktywnie działa Stowarzyszenie Wiejskie „Wspólnie w Przyszłość”, które zorganizowało warsztaty wykonywania mydełek i soli do kąpieli, przygotowało poczęstunek na bazie starych przepisów i również opowiedziało o pozyskiwaniu środków i realizacji wielu zadań na rzecz mieszkańców lub odwiedzających ich grup. W Proszówce firma Abi-Pol Niebieszczański w ramach rozwijania przedsiębiorczości otrzymała dofinansowanie na zakup maszyny do wykonywania rzeźb w piaskowcu, dzięki czemu wzrosła jej oferta na rynku.

Tematem wizyty studyjnej były także projekty tzw. Dobre praktyki dofinansowane ze środków Unii Europejskiej. Dobre praktyki to działania, które w sposób konkretny i pozytywny dały rezultaty, zawierały pewien potencjał innowacyjności, mogą być powtarzalne i możliwe do zastosowania w podobnych warunkach przez beneficjentów z sektora publicznego, społecznego i gospodarczego. W Jeżowie Sudecki w ramach PROW 2014-2020 uczestnicy poznali projekt dofinansowanych w ramach Podejmowania działalności gospodarczej pn” Inteligentna Myjnia Samochodowa”, beneficjent otrzymał dofinansowanie na budowę myjni dwustanowiskowej, w miejscowości Wieża beneficjent otrzymał dofinansowanie na założenie własnej firmy ”Słodkości u Basi”, gdzie swoje wyroby właścicielka nie sprzedaje do cukierni lecz pod indywidualne zamówienia np. na ślub, urodziny itp. W Proszówce firma Abi-Pol Niebieszczański w ramach rozwijania przedsiębiorczości otrzymała dofinansowanie na zakup maszyny do wykonywania rzeźb w piaskowcu, dzięki czemu wzrosła jej oferta na rynku.
W gospodarstwie agroturystycznym mogliśmy poznać hodowlę przesympatycznych zwierząt-alpak, w ramach Leadera dofinansowano wiele placów zabaw jeden z ich także zobaczyliśmy. Na obszarze LGD realizowane były projekty w ramach RPO. W Świeradowie podziwialiśmy drugie życie dworca PKP, który obecnie pełni funkcję informacyjno-kulturalną choć są plany, aby dawna kolej izerska znowu kursowała i była kolejną atrakcją turystyczną w regionie. W Lubomierzu w ramach rewitalizacji wyremontowano budynek Muzeum Kargula i Pawlaka, nawierzchnię rynku wraz z towarzyszącą infrastrukturą.

W Leśnej właściciel „Zielonego Pieca” opowiedział o projektowanym Szlaku Pereł gdzie jedną z atrakcji będzie zwiedzanie Jego Słomianego Domu. Projekt wspaniały gdyż większość obiektu zajmuje izba pamięci poświęcona dawnym mieszkańcom Łużyczanom.

LGD Partnerstwo Izerskie podczas swoje prezentacji pokazało szereg interesujących projektów, które otrzymały dofinansowanie w ramach Leadera, przedstawiło także ciekawe projekty współpracy, które będzie realizować w najbliższej przyszłości.
Temat wizyty studyjnej został pozytywnie oceniony przez uczestników, którzy w ramach projektu mięli część szkoleniową oraz zapewniony nocleg i wyżywienie. Dziękujemy Akademii Animacji i LGD Partnerstwo Izerskie za profesjonalne przygotowanie wizyty studyjnej.

Tagged Under