Było ciekawie, z przesłaniem i na wesoło - Listopad z Liderem w Stołecznej.

Drukuj
czwartek, 23 listopad 2017 Kategoria: Aktualności

Spotkanie rozpoczęło się wykładem wiceprezesa naszego Stowarzyszenia – Pana Ireneusza Kostki na temat możliwości uzyskania wsparcia finansowego na ciekawe inicjatywy, zarówno małe, nieinwestycyjne, np. organizacja warsztatów rękodzielniczych lub ciekawego wydarzenia na trasach tematycznych, które zostały utworzone w poprzednim okresie programowania (2007-2013), jak i te które wymagają większego wkładu pieniężnego, budowy, przebudowy, remonty…

Znalazło się również coś dla zdrowia i portfela, ponieważ w ramach naszej strategii przewidziane są środki na zadania związane z odnawialnymi źródłami energii, które mają wpłynąć na utworzenie miejsc pracy w oparciu o zasoby naturalne i OZE. Uczestnikom zostały przekazane informacje na temat możliwości pozyskania środków na tego typu działania i inwestycje. Namawiamy do tego typu przedsięwzięć ze względu na ww. aspekty jakimi są zdrowie i finanse, gdyż mają one wpłynąć na polepszenie kondycji naszego środowiska oraz dążyć do obniżania kosztów przeznaczanych na pozyskiwanie energii.

Wyżej wymieniona Lokalna Strategia Rozwoju (LSR) to dokument opracowany oddolnie – czyli, przez wszystkich mieszkańców obszaru 13 gmin członkowskich. W związku z czym ważnym jest, aby podczas tego typu spotkań rozmawiać o ewentualnych zmianach w dokumencie i tak też się stało. Na spotkaniu uczestnicy zgłaszali swoje potrzeby wynikające m.in. z braków środków na rozwój społeczności lokalnej, jak i infrastruktury oraz trudności związane z obecną sytuacją na wsiach. Zebrane informacje zostaną uwzględnione podczas aktualizacji LSR.

Współorganizatorem tego wydarzenia był również OWES w regionie stargardzkim. Przedstawicielem ośrodka na spotkaniu był Pan Paweł Klimek, który przedstawił zasady i możliwości wynikające z otrzymania dofinansowania na projekty grantowe. Mowa była też o możliwości utworzenia spółdzielni socjalnej. OWES nie jest zwykłym ośrodkiem. Dzięki tym ludziom i ich zaangażowaniu otrzymają Państwo nie tylko dofinansowanie, ale także kompleksową pomoc podczas pisania i rozliczania projektu.

Każdy z uczestników spotkania mógł skorzystać z indywidualnych konsultacji z prowadzącymi.

Przewidziana została również część artystyczna, czyli występ zespołu folklorystycznego „Jutrzenka” z Przelewic, pod przewodnictwem Pana Mariana Sopińskiego. Przelewicki zespół już od lat współpracuje z Liderem Pojezierza i cieszy się dużym zainteresowaniem słuchaczy na naszych spotkaniach. Ma na swoim koncie występy w zaprzyjaźnionych gminach oraz liczne nagrody i wyróżnienia.

Nie mogło zabraknąć na naszym spotkaniu kogoś, kto zająłby się sprawami związanymi ze zdrowiem i profilaktyką. Zadbała o to, jak zawsze niezastąpiona Pani Maria Piotrowska z Barlinka. W swoim wykładzie namawiała wszystkich do zdrowego trybu życia oraz do utworzenia w książce kontaktowej naszego smartfona, kontaktu o nazwie I.C.E (ang. In case of emergency, pol. w nagłym wypadku). Czym jest I.C.E. ? Jest to skrót informujący ratowników, do kogo powinni zadzwonić w razie nagłego wypadku. Osoba ta powinna być nam bliska i posiadać informacje na temat naszego zdrowia oraz posiadanych chorobach przewlekłych. Uczestnicy spotkania mogli również zmierzyć ciśnienie i sprawdzić poziom cukru.

Znalazło się także coś dla Pań, które mogły zadbać o swoją urodę i urok osobisty. Uczestniczki mogły zrobić sobie makijaż, poprosić o poradę specjalistki, jak również same spróbować swoich możliwości. Efekty były oszałamiające!

W tle mogliśmy obejrzeć zestaw 20 obrazów artysty malarza, naszego kolegi Krzysztofa Kłosowicza, który zaprezentował swoje prace, nie rzadko przedstawiające urokliwe zakątki naszego obszaru.

Raz jeszcze chcielibyśmy podziękować za pomoc w organizacji spotkania Stowarzyszeniu Koła Gospodyń Wiejskich STOŁECZNA prowadzonego przez Panią Helenę Durę. Dziękujemy za zaangażowanie, aktywność, chęć do działania i przepyszne wypieki, które można było skosztować podczas spotkania. Takie postawy muszą mieć pozytywny wydźwięk na cały obszar naszego Lidera i dlatego polecamy wszystkim współpracę z Paniami ze Stołecznej.

Wieczór zakończył się wspólnymi tańcami i przyśpiewkami do wtóru z „Jutrzenką” z Przelewic.

Poniżej fotorelacja ze spotkania

Podoba Ci się artykuł? Idea i działania Stowarzyszenia „Lider Pojezierza”? Polub nas na Facebooku! Wystarczy klik w zakładkę po prawej na przycisk "Like" lub na fanpage'u (Przejdź na stronę)

Tagged Under