Projekt "Jie skrenda" - Wspólna konferencja LGD z Litwy i Polski

Drukuj
poniedziałek, 02 październik 2017 Kategoria: Aktualności

W konferencji uczestniczyli również członkowie  LGD, prelegenci i przedstawiciele społeczności lokalnych, przedsiębiorcy, przedstawiciele organizacji młodzieżowych, goście z Panevezys r. i dzielnicy Kaišiadorys oraz oczywiście partnerzy z Polski z LGD „Lider Pojezierza”.  

Konferencji Przewodniczyła Prezes LGD VVG Kauno K. Švedaitė-Damašė, która przedstawiła możliwości dla młodych mieszkańców przy realizacji projektów w rejonie Kaunas. Przedstawiła działania zawarte w Lokalnej Strategii  Rozwoju na lata 2016-2020.  Prezentacje na temat  "Integracja młodych ludzi w rozwoju obszarów wiejskich" i  "Promocja zatrudnienia młodzieży" wzbudziły ogromne zainteresowanie. Katerina przedstawiła również ideę międzynarodowego projektu współpracy "Jie skrenda" mający na celu promowanie patriotycznych postaw wśród młodzieży, tworzenie infrastruktury turystycznej w Pszczelniku i nad Niemnem, spotkania młodzieży (warsztaty filmowe) oraz rzemieślników (rzeźbiarzy). Projekt realizowany będzie przez trzy LGD  Dalsze słowo przekazano Wiceprezesowi LGD „Lider Pojezierza” I. Kostka, który przedstawił informacje na temat "Roli młodzieży przy realizacji LSR przez Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” przedstawił również realizowany obecnie międzynarodowy projekt współpracy przy udziale 11 LGd z Polski i Czech – „Młodzieżowa Akademia Komunikacji”.

Uczestnicy podzielał się także swoimi doświadczeniami w innych projektach młodzieżowych. Przedstawiono raport w dzielnicy Panevezys. Specjalista ds. Komunikacji z LGD Dainius Grižas zaprezentował  "Doświadczenia LGD i społeczności w dzielnicy Kowna Panevezys”. 

Przedstawiciele LGD Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” w dniach 09-10.09.2017 roku wspólnie z naszymi przyjaciółmi z VVG Kauno pracowali nad międzynarodowym projektem współpracy „Jie skrenda” – „Oni lecą”. Opracowaliśmy wspólne przedsięwzięcia oraz budżet projektu współpracy.

W ramach projektu „Jie skrenda” realizowane będą następujące zadania:

  1. utworzenie i zmodernizowanie istniejącej infrastruktury przy pomniku Lotników Litewskich w Pszczelniku i na terenie VVG Kauno.
  2. Organizacja warsztatów filmowych dla młodzieży o tematyce lotniczej w Polsce i na Litwie
  3. Warsztaty rzeźbiarzy w Polsce i na Litwie, którzy zagospodarowaliby przestrzeń w powstałej infrastrukturze przy pomniku w Pszczelniku oraz na obszarze rejonu Kowna.

Projekt jest pisany i następuje jego ewaluacja.

I.K.

 

 

Tagged Under