Rola międzynarodowych projektów współpracy w pobudzeniu aktywności społecznej na obszarach wiejskich – dobre praktyki (wyjazd studyjny na Litwę w dniach 07-10.10.2019r.).

Drukuj
poniedziałek, 14 październik 2019 Kategoria: Aktualności

W kolejnych latach zamek zmieniał swoich właścicieli, i tak był pod władaniem rodziny: Radziwiłłów, Tyszkiewiczów, a pod koniec I wojny światowej został przemianowany na schronisko dla dzieci. Podczas II wojny światowej zamek uległ poważnym zniszczeniom i został odbudowany dopiero w latach 1959-1973. Obecnie mieści kolekcje poświęcone rodzinie Tyszkiewiczów i Juozasowi Naujalis.

Przedstawicielami LGD Lider Pojezierza byli burmistrzowie i wójtowie z obszaru 12 gmin LGD: Burmistrz Trzcińska- Zdrój- Bartosz Wróbel, Wójt Gminy Boleszkowice- Jan Krzywicki, Burmistrz Lipian- Bartosz Królikowski, Burmistrz Recza- Wiesław Łoński, Burmistrz Pełczyc- Mirosław Kluk, Burmistrz Ińska- Jacek Iwak oraz Wójt Warnic- Alina Weber. Stronę litewską reprezentował Mer Rejonu Kowieńskiego- Valerijus Maakunas i pełnił rolę gospodarza tego wydarzenia.

Program wyjazdu był wyjątkowo pracowity, obejmował m.in.:

Nasi reprezentanci uczestniczyli ponadto w grupach dyskusyjnych nt.:

- kluczowy LEADER 2021-2027, priorytety (obszary działania) lokalnych strategii rozwoju okresu (litewsko- polski)

- LEADER 2021-2027, możliwości finansowania wielu lokalnych strategii rozwoju tego okresu (litewsko- polski)

- miejskie i wiejskie LGD: koledzy czy konkurenci?

Na zakończeniu konferencji i związanej z nią licznych dyskusji, padły wspólne propozycje uczestników konferencji na lata 2021-2027 i opracowanie programu LEADER na ten okres.

Galeria:

Tagged Under