ŚWIĘTO TATARAKU 2019

Drukuj
poniedziałek, 12 sierpień 2019 Kategoria: Aktualności

Sama idea święta ma swoje korzenie w przedwojennym Święcie Kalmus – Fest, którego ideą było angażowanie mieszkańców Pełczyc. Święto te miało charakter radosny, co charakteryzowało zapalane pochodni nad brzegiem Jeziora , korowód przemierzający miasto, zabawę pod gołym niebem gwiazd i przedstawienie teatralne.

W rytmie tradycji, wydarzenie jak co roku zaczyna się przemarszem korowodu spod Domu Kultury do PCiRT ,,Pełczanka” nad Jeziorem Duży Pełcz, w trakcie którego uczestnicy wraz z pochodniami w ręku towarzyszą orszakowi Królowej Jezior Pełczyckich. To właśnie tam odbywa się koronacja ,,Królowej Jezior Pełczyckich”, która swój urząd piastuje przez najbliższy rok.  Uroczyste przekazanie insygniów królewskich odbywa się w obecności mieszkańców i Burmistrza Pełczyc. Do obowiązków Królowej  należy przede wszystkim uczestnictwo w imprezach kulturalnych.  

Przybyła publiczność miała zapewniony szereg atrakcji w postaci: Piknik Lato z Baltic Pipe (fotobudka i zabawy koedukacyjne dla dzieci), spektakl teatralny pt. ,,Piraci i skarb pustyni (Studio Teatralne ,,KRAK-ART. z Krakowa) oraz koncert zespołu disco polo ,,Zajefajni”. Impreza zakończyła się przy zabawie przy muzyce mechanicznej.

Imprezie jak co roku towarzyszą ponadto zawody wędkarskie o ,,Złoty Tatarak’’, które również odbywają się nad Jeziorem Panieńskim.

Do zobaczenia za rok!

Galeria

Tagged Under