3 Dni na Cysterskim Szlaku

Drukuj
poniedziałek, 15 lipiec 2019 Kategoria: Aktualności

W tym roku organizatorami byli: Gmina Bierzwnik, Stowarzyszenie Lider Pojezierza, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego w Bierzwniku, Gminny Ośrodek Kultury w Bierzwniku, Urząd MarszałkowskiWojewództwa Zachodniopomorskiego, Gminne Centrum Sportu i Rekreacji w Bierzwniku, Parafia Rzymskokatolicka pw. MB Szkaplerznej w Bierzwniku i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich. Początek tego wspaniałego wydarzenia miał początek w piątek 12 lipca, a zakończył się w niedzielę 14 lipca i choć pogoda zmieniała się jak w kalejdoskopie, to nie przeszkadzało to tłumnie przybyłym uczestnikom na korzystanie z atrakcji Targów.

Impreza zaczęła się na sportowo, uroczystym otwarciem Kompleksu Integracyjno – Rekreacyjnego w Bierzwniku, gdzie odbył się turniej piłki nożnej trampkarzy o Puchar Wójta Gminy Bierzwnik. Gratką dla kibiców piłkarskich był mecz seniorów miejscowego zespołu MULKS „Orzeł” Bierzwnik – Oldboje Pogoni i Stali Szczecin. Równolegle zaczął się też Szachowy Turniej Błyskawiczny im. Romana Szymoniaka „Na Leśnej Polanie”.

Kolejne 2 dni Targów to szereg wydarzeń, które dla przybyłych nań uczestników po raz pierwszy zostawiają niesamowite wrażenia. Głównym miejscem imprezy był Klasztor Cystersów i przylegające do niego tzw. Wzgórza Klasztorne. Punkt kulminacyjny imprezy to  inscenizacja historyczna, która nawiązywała do 725 rocznicy przybycia Cystersów do Bierzwnika.

Na Wzgórzu Klasztornym w ramach ,,TILiA 2019” (Targi Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych) odbywały się warsztaty artystyczne i rzemieślnicze, występy artystów
z gmin członkowskich LGD.

Na uczestników imprezy czekały ponadto: pokaz sztuki kulinarnej (pod przewodnictwem Koła Gospodyń Wiejskich), konkurs „Najsmaczniejsza Potrawa Klasztorna, Warsztaty kulinarne pt. „Kasza – Królowa Polskiej Kuchni” i konkurs „Najsmaczniejsza potrawa z Kaszy” (w ramach festiwalu smaków ,,Agapa Klasztorna”). Dużym zainteresowaniem okazała się możliwość zwiedzania klasztoru, pozostałościach Browaru i stanowisk archeologicznych, po których oprowadzał przewodnik. Nie zabrakło też atrakcji muzycznych, można było usłyszeć zespoły ludowe, występy lokalnych artystów i gwiazda wieczoru zespół Róże Europy.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się zabytkowy spichlerz, w którym zaprezentowano: ekspozycję etnograficzną, wystawę pt. „Jesteśmy epizodami w życiu przedmiotów” oraz wystawę fotograficzną pt. ,,Tradycyjne budownictwo Gminy Bierzwnik”.

Na naszym stanowisku „ Lider Pojezierza” można było się zapoznać z materiałami promocyjnymi dotyczących działania naszego stowarzyszenia oraz form pomocy w ubieganiu się o pozyskanie dotacji z różnych funduszy. Towarzyszyli nam: Pan Krzysztof Kłosowicz z (Plastyk – grafik), który eksponował swoje obrazy oraz Pan Łukasz Kołosowski, u którego z kolei można było zakupić przepyszne miody wprost z Puszczy Barlineckiej.

GALERIA:

Tagged Under