Budowa infrastruktury w ramach projektu współpracy "Jie skrenda" - Pszczelnik

Drukuj
środa, 27 czerwiec 2018 Kategoria: Jie skrenda Odsłony: 4381

Prace nad budową nowej infrastruktury turystycznej przy pomniku Lotników Litewskich w Pszczelniku "idą pełną parą". Wiaty 

LGD Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” wykonuje już infrastrukturę turystyczno-kulturalną przy pomniku lotników litewskich S. Dariaus i S. Girėno w Pszczelniku. W miejscu istniejących starych wiat, które zostały już usunięte powstają nowe.

Infrastruktura będzie pełniła funkcję  rekreacyjno – turystyczną przeznaczoną głównie dla turystów i mieszkańców, którzy korzystając z tras turystycznych (rowerowych i pieszych) przechodzących obok pomnika będą mogli na powstałej infrastrukturze odpocząć, zobaczyć zabytek oraz zapoznać się z historią i kulturą tego miejsca. Będzie to miejsce szczególne, bo oddające wyjątkowy litewski klimat. Powstała infrastruktura będzie spełniała funkcję reprezentacyjną nie tylko do ochrony przed złymi warunkami atmosferycznymi osób uczestniczących w obchodach rocznicowych, ale przede wszystkim będzie upowszechniała kulturę litewską co także niewątpliwie wpłynie na wzrost atrakcyjności miejsca, przyciągnie miłośników kultury i historii. Zwiększy zainteresowanie wydarzeniem, które miało miejsce 85 lat temu.

Surowe kształty wiat będą ozdabiane pracami rzeźbiarskimi wykonanymi podczas wspólnych warsztatów rzeźbiarskich, artystów z Litwy i Polski. Miejsce przeprowadzenia warsztatów rzeźbiarskich to gospodarstwo agroturystyczne. Warsztaty 6 dniowe dla 6 artystów rzeźbiarzy (4 z Polski i 2 z Litwy), których zadaniem będzie wykonanie rzeźb, które wypełnią  przestrzeń nad belkami poprzecznymi wiat. Charakter prac rzeźbiarskich zaczerpnięte zostaną z elementów ludowych Republiki Litewskiej.
Wybór Gospodarstwa agroturystycznego w Pszczelniku, które jest najbliżej pomnika, spowoduje prawidłowy montaż powstałych prac podczas warsztatów i zapewni bez dodatkowych kosztów logistycznych np. przy dokonywanie pomiarów bezpośrednich na powstałej infrastrukturze. 

Równolegle na Litwie trwają warsztaty filmowe i warsztaty rzeźbiarskie. Dalsze informacje na bieżąco .... niebawem.

 

Tagged Under