02 września 2023 r. mieliśmy ogromną przyjemność uczestniczyć w wydarzeniu pn.: ,,Targi Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych -TILiA” w Bierzwniku. Impreza odbyła się w słoneczny dzień w Parku Gminnym i było połączone ze świętem plonów, a zaczęła się od korowodu dożynkowego, który poprowadził Zespół Pieśni i Tańca "Szczecinianie" (później wystąpił też na scenie koncertowej).

Po oficjalnym otwarciu dożynek przez p. Anetę Kołuda Wójta Gminy Bierzwnik, prowadzący wydarzenie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury przywitał i przedstawił starostów dożynek Państwa Żanetę i Sławomira Wawrzyk.

Podczas wydarzenia można było odwiedzić wiele stoisk wystawców- oprócz nas- rękodzielników, Drawieński Park Narodowy, stoiska Urzędu Gminy Bierzwnik i GOPS, stoiska pomiaru cukru i przede wszystkim- chyba najchętniej odwiedzanych- stoiska KGW z terenu Gminy Bierzwnik.

Przed sceną na przygotowanych wcześniej podestach, poszczególne sołectwa umieszczały wieńce dożynkowe, które zostały ocenione w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury wyłoniło zwycięzcę - wieniec upleciony przez sołectwo Kolsk. W czasie dożynek odbył się turniej sołectw, który został przeprowadzony przez Gminne Centrum Sportu i Rekreacji w Bierzwniku. W konkursie kulinarnym "Na najlepszą potrawę z kapustą" - III miejsce dla KGW "Jarzębina" Płoszkowo, II miejsce dla KGW Klasztorne a tytuł zwycięzcy dla p. Karoliny z sołectwa Zieleniewo.

Na scenie też się wiele działo. Jako pierwszy wystąpił zespół Bierzwniczanki, następnie p. Zofia Janicka. Około godz. 18.00 wystąpił zespół Kulma Band z charyzmatyczną wokalistką, która oczarowała publiczność swoim głosem.

Motywem przewodnim tegorocznych dożynek była kapusta. W związku z tym przeprowadzony został quiz związany z tym pięknym i pysznym warzywem (jako nagroda za każdą poprawną odp wręczana był główka kapusty) a także rozlosowano wśród mieszkańców 2 wiaderka kiszonej kapusty po 5kg, ufundowanej przez mieszkańca Gminy Bierzwnik i zarazem producenta.

Pogoda dopisała więc chyba się udało...

Dziękujemy wszystkim bardzo serdecznie za przybycie a także czynne uczestniczenie w tej pięknej tradycji, która stanowi ważny element polskiej kultury i tożsamości.

Kapuściane Dożynki Gminne połączone z TILiA- Bierzwnik 2023 przeszły do historii, mamy nadzieję, że choć troszkę Wam się podobało.

Tagged Under

Nasi partnerzy

Gmina Barlinek

Gmina Bierzwnik

Gmina Boleszkowice

Gmina Choszczno

Gmina Dębno

Gmina Krzęcin

Gmina Lipiany

Gmina Myślibórz

Powiat Myśliborski

Gmina Pyrzyce

Gmina Nowogródek-Pomorski

Gmina Pełczyce

Powiat Choszczeński

Gmina Przelewice

Gmina Recz

Gmina Trzcińsko-Zdrój


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.