Tegoroczne żniwa i prace polowe w regionie dobiegły końca. Zgodnie z rolniczą tradycją zwieńczeniem tego okresu są dożynki. Wspólne świętowanie na Pomorzu Zachodnim odbyło się w dniach 16 września 2023 r. w Przelewicach.

Tegoroczne wojewódzkie święto plonów uroczyście rozpoczął Korowód Dożynkowy, który poprzedzony został mszą świętą w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Królowej Polski w Przelewicach.

Na uczestników wielkiego, rolniczego święta czekały m.in. koncerty zespołów ludowych oraz biesiadnych. W trakcie wydarzenia zaprezentowane zostały tradycyjnie różnorodne Wieńce Dożynkowe.

Poznaliśmy laureatów dwóch marszałkowskich konkursów. W tym roku tytuł najpiękniejszych zachodniopomorskich wsi trafił do: I miejsce Krzywice (gm. Osina), II miejsce Silnowo (gm. Borne Sulinowo), III miejsce Chłopowo (gm. Krzęcin). Najbardziej aktywne na Pomorzu Zachodnim okazały się Koła Gospodyń Wiejskich: w Trzebieszewie (I miejsce), w Przywodziu (II miejsce) oraz koło Ale Babki we Wrzosowie (III miejsce). \

Na naszym stanowisku wspierali nas beneficjenci: ,,Światłocienie lampy z tykwy” z Wierzbnicy i ,,Call me Candle” z Myśliborza. Jarmark kusił produktami i potrawami kuchni regionalnej, rękodziełem i wyrobami artystycznymi. Lokalni wystawcy, jak co roku, zaprezentowali różnorodne produkty m.in. w ramach ,,Alei Zachodniopomorskie Smaki”.

Tagged Under


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.