TILiA 2018 za nami...

Drukuj
środa, 11 lipiec 2018 Kategoria: Wydarzenia Utworzono: 11 lipiec 2018

W sobotę, tj. 07 lipca 2018 r. odbyły się coroczne Targi Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych TILiA 2018 w Reczu przy Parku Miejskim. Organizatorem targów było nasze Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” oraz Gmina Recz we współpracy z Miejsko-Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Reczu. Pogoda i publiczność dopisali jak zwykle. Było kolorowo i wesoło.

Na scenie amfiteatru oficjalnego otwarcia Targów dokonali: Prezes Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” - Krzysztof Szabatowski, Burmistrz Gminy Recz – Pan Wiesław Łoński,Sekretarz Gminy Krzęcin - Pan Ryszard Przywarty, oraz Wiceprezes Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” - Ireneusz Kostka.  Jak tradycja targów nakazuje, poprzedni gospodarz przekazuje nowemu gospodarzowi „TOTEM TILiA”. Tak więc Sekretarz Gminy Krzęcin przekazał na ręce Burmistrza Recza – Pana Wiesława Łońskiego tenże totem, który zawiśnie na honorowym miejscu na ścianie Ratusza, aby przypominał o tym wyjątkowym dniu dla mieszkańców Recza.

Tuż po otwarciu targów odbywały się jednocześnie dwa konkursy. Pierwszy z nich to konkurs kulinarny „Smaki Lidera”. Wzięło w nim udział 6 drużyn: Gmina Recz - Towarzystwo Miłośników Recza, Gmina Krzęcin – Pani Ewa Rutkowska, Gmina Nowogródek Pomorski – Towarzystwo Przyjaciół Kolska i Okolic, Gmina Choszczno – Sołectwo Zamęcin, Gmina Pełczyce – Grupa Kopystki z Pełczyc, Gmina Boleszkowice – Koło Gospodyń Wiejskich „Gospodarski Krąg” w Boleszkowicach. Zadaniem uczestników było przygotowanie dwóch potraw z warzywami, jednej na ciepło, a drugiej na zimno. Wybór najlepszych dań był jak zwykle trudny, a co za tym idzie komisja w składzie: , miała trudny orzech do zgryzienia…

Drugim z konkursów był konkurs „3xS Super Sołtys i Sołectwo”. Udział w konkursie wzięły sołectwa z Gminy Recz: Sołectwo Nętkowo i Słutowo, Gminy Choszczno – Sołectwo Zamęcin i Gminy Przelewice – Sołectwo Żuków. Na uczestników czekały nie łatwe zadania zabarwione dużą dozą humorystycznego akcentu. Wszyscy radzili sobie świetnie w konkurencjach, jakimi były: .

Niestety zwyciężyć musiało tylko najlepsze sołectwo. Rywalizacja była zacięta i do samego końca była walka o punkty. Konkurs oceniła komisja w składzie: Milena Szysz, Marzena Krakowiak, Monika Janecka. Natomiast wyniki wyglądają następująco:

  1. Sołectwo Słutowo – I Miejsce,
  2. Sołectwo Nętkowo – II Miejsce,
  3. Sołectwo Zamęcin – III Miejsce,
  4. Sołectwo Żuków – IV Miejsce.

Oceny konkursu "Smaki Lidera" dokonała komisja w składize: Sylwia Efuom, Luiza Marach, Patrycja Węgrzyn. Wyniki konkursu wyglądają następująco:

  1. Towarzystwo Miłośników Recza – I Miejsce.
  2. Koło Gospodyń Wiejskich „Gospodarski Krąg” z Boleszkowic – II Miejsce
  3. Ewa Rutkowska z Granowa – III Miejsce
  4. Towarzystwo Przyjaciół Karska i okolic – Wyróżnienie
  5. Koło Gospodyń Wiejskich ,,KOPYSTKI” – Wyróżnienie

Nagroda specjalna za smak i wyjątkową estetykę podania produktu: Sołectwo Zamęcin za potrawę „Żeberka w kapuście”

Tytuł Sołtysa Roku obszaru objętego LSR Stowarzyszenia "Lider Pojezierza" po raz kolejny powędrował do Pana Marka Żurańskiego - Sołtysa Zamęcina.

Podczas targów nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych m.in. dmuchanych zamków, zabaw i animacji, które zapewniła nam grupa „FRUKTAKI”. We wspaniały piknikowy nastrój wprowadziły zgromadzonych występy dzieci i młodzieży. Wystąpili również: Zespół biesiadny "Reczanie” i Zespół O2 - Ola&Olek.

Serdecznie dziękujemy Gminie Recz i Miejsko Gminnemu Ośrodkowi Kultury i Sportu w Reczu za wspaniałą organizację imprezy. Raz jeszcze gratulujemy zwycięzcą konkursów i mamy nadzieję, iż przyznane nagrody spełniły Państwa oczekiwania oraz spełnią swą funkcję jako pomoc w przygotowaniach do przyszłych spotkań sołeckich i tych organizowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich na czele z przepysznymi potrawami.

Dziękujemy również przybyłym wystawcą, a przede wszystkim publiczności która nadała targom nieodzownego akcentu.

Do zobaczenia za rok!

 

Tagged Under