CPLe, czyli Centra Przedsiębiorczości Lokalnej w pigułce

Drukuj
piątek, 25 sierpień 2017 Kategoria: Aktualności

W założeniu CPL mają zajmować się rozwojem przedsiębiorczości lokalnej, świadczeniem nieodpłatnych usług doradczych przy udziale środowisk naukowych i biznesowych. Działania winny być skierowane do mieszkańców obszaru „Lidera Pojezierza” LGD.

Założono powstanie trzynastu (13) CPLów, po jednym w każdej z gmin członkowskich LGD, przy czym do realizacji zostanie dofinansowany tylko jeden, najlepszy projekt w danej gminie. Np. jeśli z obszaru gminy Trzcińsko Zdrój wpłyną 3 wnioski, które zostaną poddane ocenie, wybrany do realizacji i dofinansowania zostanie najlepszy z nich (wpisujący się w cele lokalnej strategii rozwoju, odpowiadający na potrzeby społeczności lokalnej).

Jak każdy projekt także i ten ma służyć szczególnie osobom z grup defaworyzowanych.

 Centra mają za zadanie:

CPLe będą poniekąd terenowymi oddziałami LGD, poprzez które wspierany będzie kapitał ludzki- na miejscu, poza większymi ośrodkami. Powinny współpracować z jak najszerszą grupą instytucji w celu posiadania bogatej oferty doradczej i możliwości organizacji warsztatów i szkoleń.

Grantobiorca czyli kto może uzyskać wsparcie.

  1. Osoba prawna, jeśli siedziba tej osoby lub jej oddziału znajduje się na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju Stowarzyszenia „Lider Pojezierza”.
  2. Jednostka organizacyjna nieposiadającą osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną, jeżeli siedziba tej jednostki lub jej oddziału znajduje się na obszarze objętym LSR czyli np. tzw. grupa nieformalna złożona z co najmniej 3 osób, które wystąpią z inicjatywą utworzenia i utrzymania CPLów.
  3. Organizacjom pozarządowym, fundacjom lub stowarzyszeniom prowadzącym działalność gospodarczą pomocy nie przyznaje się. Jedyny wyjątek od tej reguły zapisany jest w § 29 ust. 4 pkt 3 lit. b Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 września 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej (…) (Dz. U. z 2015 r. poz.1570 z późn. zm.) wskazujący, że pomoc jest wypłacana nawet gdy Grantobiorca wykonuje działalność gospodarczą, jeżeli realizacja zadania, na które jest udzielony grant, nie jest związana z przedmiotem tej działalności, ale jest związana z przedmiotem działalności jednostki organizacyjnej Grantobiorcy.

Zachęcamy do tworzenia punktów doradztwa- CPLów w istniejących już siedzibach, np. stowarzyszeń. Służyć ku temu mogą świetlice wiejskie, remizy strażackie, które doposażone dzięki wsparciu funduszy PROW 2014-2020 (grant) idealnie wpiszą się w potrzeby społeczne.

Działanie CPLów musi nosić znamiona profesjonalizmu. Zaangażowane w doradztwo i organizację szkoleń oraz warsztatów zajęciowych osoby powinny posiadać ku temu predyspozycje, niezbędne kompetencje.

Ogłoszenie o naborze pod linkiem: http://www.liderpojezierza.pl/dla-beneficjenta/nabory-wnioskow/projekty-grantowe/84-nab%C3%B3r-ii-sierpie%C5%84-wrzesie%C5%84-2017/centra-przedsi%C4%99biorczo%C5%9Bci-lokalnej/624-og%C5%82oszenie-o-naborze-wniosk%C3%B3w-nr-2-2017-g.html

 

 

 

Tagged Under