Sołectwa, przedstawiając tkwiący w nich niezwykły potencjał społeczny, przyczyniali się do promocji obszaru objętego LSR tj. obszaru gmin Barlinek, Boleszkowice, Bierzwnik, Choszczno, Dębno, Krzęcin, Lipiany, Myślibórz, Nowogródek Pomorski, Pełczyce, Przelewice, Recz i Trzcińsko-Zdrój.

Do konkursu przystąpiło aż dziewięć sołectw, tj.:

 • Chlewice (gm. Boleszkowice) na czele z Sołtyską – Elżbietą Włodkowską,
 • Góralice (gm. Trzcińsko-Zdrój) na czele z Sołtysem - Robertem Benedyktem Kowalskim,
 • Jagów (gm. Pełczyce) na czele z Sołtysem – Sławomirem Przyłuckim,
 • Kierzków (gm. Myślibórz) na czele z Sołtyską – Aleksandrą Tomaszewską,
 • Moczkowo (gm. Barlinek) na czele z Sołtyską – Katarzyną Maciaszczyk,
 • Nętkowo (gm. Recz) na czele z Sołtysem - Piotrem Żygała,
 • Warnice (gm. Dębno) na czele z Sołtyską - Mieczysławą Oraczewską,
 • Zamęcin (gm. Choszczno) na czele z Sołtysem - Markiem Żurańskim,
 • Żeńsko (gm. Krzęcin) na czele z Sołtysem - Danielem Kamińskim.

Wszystkie ekipy były świetnie przygotowane do zawodów a liderzy grup zdeterminowani do walki o tytuł „Sołtysa Roku obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju Stowarzyszenia „Lider Pojezierza”. Aby zachować średniowieczny klimat konkurencje oparte były na zabawach z tamtej epoki, tj. nakrywanie stołu, szatkowanie kapusty, obszywanie dziurek, zasznurowanie kiecki, pranie gaci i rzut nimi na płot. Nad przebiegiem konkurencji i uczciwą punktacją czuwali Prezes Fundacji Gloria Gryfin – Grzegorz Kuklewski i Katarzyna Sobczyk.

Organizacja Konkursu oraz nagrody były współfinansowane ze środków „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w Obszary Wiejskie”.

Nagrodą główną, o którą toczono bój w tym roku była kosiarka spalinowa. Supersołtys z sołectwa, które zdobyło pierwsze miejsce został uhonorowany pucharem.

Druga nagrodą była ręczna kosa spalinowa, natomiast za trzecie miejsce piła łańcuchowa spalinowa.

Wszyscy przedstawiciele sołectw otrzymali pamiątkowe dyplomy, podziękowania, oraz medale za pierwsze trzy miejsca, jak i drobne upominki od Stowarzyszenia „Lider Pojezierza”. Dodatkowo pozostałe sołectwa zostały uhonorowane pamiątkowym szpadlem w ramach podziękowania za włożony trud w rywalizację w tegorocznym konkursie.

Poszczególne miejsca otrzymali:

 • I miejsce: Sołectwo Chlewice (gm. Boleszkowice) na czele z Sołtyską –Elżbietą Włodkowską, która została jednocześnie uhonorowana laurem „Sołtysa Roku obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju Stowarzyszenia „Lider Pojezierza”,
 • II miejsce: Sołectwo Kierzków (gm. Myślibórz) na czele z Sołtyską –Aleksandrą Tomaszewską.
 • III miejsce: Sołectwo Nętkowo (gm. Recz) na czele z Sołtysem –Piotrem Żygałą,

Poniżej krótki wywiad z Panią Elżbietą WłodkowskąSołtyską Roku obszaru objętego Lokalną Strategią Rozwoju Stowarzyszenia „Lider Pojezierza”

- Sołtysem wsi Chlewice jestem od niedawna. Z natury jestem osobą bardzo aktywną i dynamiczną. Jestem szczęśliwą żoną i mamą trójki dzieci, którzy zawsze mnie wspierają i służą pomocą w tym co robię. Swoim entuzjazmem potrafię zarazić mieszkańców naszej miejscowości. Zawsze staram się sprostać wszystkim wyzwaniom aby nasza wieś żyła i nie była tylko cieniem Gminy. Po mimo to że jestem sołtysem jestem niedługo to od paru lat jestem bardzo aktywna i zawsze staram się być organizacyjna i pomocna dla wszystkich. Nie pomijam nikogo bez względu na to czy ktoś popiera to co robię czy nie. Cenię ludzi , którym zależy na wzajemnych relacjach, współpracy i estetyce miejsca w którym żyjemy. Wiążę duże plany związane z moją wsią ale czas wszystko pokaże.

Pani Sołtys opowiedziała również o Chlewicach, oraz o walorach i niewykorzystanym potencjale tej urokliwej miejscowości:

- Chlewice to piękna i spokojna wieś w Gminie Boleszkowice. Jesteśmy małą i malowniczą miejscowością liczącą tylko 68 mieszkańców, położoną nad rzeką Myślą i bardzo blisko rzeki Odry. Co roku przylatuje do nas dużo bocianów co daje nam dodatkowy urok. Niestety nie ma jeszcze w naszej miejscowości agroturystyki ale można tu odpocząć i miło spędzić czas na łonie natury. Jest rzeczą oczywistą że aby miejscowość wyglądała jeszcze piękniej to potrzeba inwestycji. Mam nadzieję że nasza wioska doczeka się kiedyś wymarzonych zmian. Zapraszamy w odwiedziny.

My również zapraszamy do Chlewic i mamy nadzieję, że za pośrednictwem naszego stowarzyszenia uda się zrealizować ciekawe inwestycje, które przyczynią się do rozwoju turystyki w regionie. Dziękujemy za wywiad Pani Elżbiecie i raz jeszcze gratulujemy wygranej nie tylko Chlewicom, ale wszystkim ekipom i sołtysom, którzy brali udział w konkursie na Supersołtysa i Supersołectwo „3xS”. Cieszymy się, że i w tym roku towarzyszyła nam sportowa i zdrowa rywalizacja zgodnie z zasadami fair-play, a także dobra zabawa.

Spotkajmy się za rok!

Fotorelacja dostępna poniżej oraz na naszym facebokowym profilu.

Tagged Under

Nasi partnerzy

Gmina Barlinek

Gmina Bierzwnik

Gmina Boleszkowice

Gmina Choszczno

Gmina Dębno

Gmina Krzęcin

Gmina Lipiany

Gmina Myślibórz

Powiat Myśliborski

Gmina Nowogródek-Pomorski

Gmina Pełczyce

Powiat Choszczeński

Gmina Przelewice

Gmina Recz

Gmina Trzcińsko-Zdrój


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.