Ta wyjątkowa gotycka budowla wraz z jej otoczeniem pozwalają nam przenieść się w czasie do niepowtarzalnego klimatu dawnych wieków i dlatego motywem przewodnim tegorocznych Targów Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych będzie okres średniowiecza ze wszystkim elementami tej epoki. Dzisiejsze Chwarszczany to niewielka wieś położona w malowniczym krajobrazie doliny rzeki Myśli. W średniowieczu miejsce to tętniło życiem. W latach 30-tych XIII wieku przybyli do Chwarszczan rycerze zakonu templariuszy sprowadzając swoich rolników i rzemieślników. Pierwsi zakonnicy wznieśli nad Myślą dwór z wydzieloną częścią sakralno-mieszkalną i zabudową gospodarczą, na rzece zbudowali młyn. Prowadzili tu hodowlę bydła, koni i owiec, zagospodarowując uprawami okoliczne pola. Zakonni rzemieślnicy piekli chleb, szyli ubrania, wytwarzali gliniane naczynia i potrzebne narzędzia, na miejscu była też kuźnia. Przy wjeździe stał dom pielgrzyma gdzie mogli odpocząć przybywający z daleka wędrowcy pragnący pomodlić się w świątyni zakonu.

Największą rangę Chwarszczany uzyskały pod koniec XIII wieku kiedy mieściła się tu stolica wschodnioeuropejskiej prowincji templariuszy, na czele której stał preceptor Bernard von Everstein. Ówcześnie tutaj znajdowała się główna kancelaria gdzie trzymano akta i skarbiec, a raz do roku zjeżdżali się najznamienitsi rycerze zakonu zarządzający komandoriami na zgromadzenie kapituły prowincji. Obrady odbywały się w świątyni wokół której spotkamy się w tym roku, by wrócić na chwilę do czasów zakonów rycerskich.

Organizację Targów powierzono Gminie Boleszkowice, która czuwała nad przebiegiem i realizacją wydarzenia.

Prezes Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” - Pan Adam Andriaszkiewicz, przekazał na ręce Wójta Gminy Boleszkowice – Pana Jana Krzywickiego Totem „Lidera Pojezierza”. Pamiątkowy Totem przechodni jest symbolem partnerstwa i zaufania, które powierza się gminie członkowskiej LGD wybranej do realizacji imprezy. Przez cały kolejny rok Totem będzie się prezentował w gabinecie Wójta Boleszkowic, który otworzył wieś dla działaczy, lokalnych liderów i wyraził zgodę na organizację targów TILiA. Targi Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych oferowały atrakcje w dwóch ośrodkach – sceny, na której prezentowali swoje zdolności młodzi artyści z 13 gmin oraz wyspy, która była miejscem wielu atrakcji oraz możliwości zapoznania się z walorami każdej gmin, która uczestniczyła w Targach. Przy stoiskach każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Suto zastawione stoły na stoiskach gminnych cieszyły nie tylko oczy, ale i podniebienia wszystkich odwiedzających dzięki uprzejmości Pań, które chętnie częstowały swymi pysznymi ciastami, pierogami i innymi kulinarnymi wspaniałościami. Dodatkową atrakcją była wioska rycerska, gdzie damy dworu i rycerze prezentowali wspaniałe stroje i tradycje z epoki średniowiecza. Podczas, gdy mogliśmy smakować potraw na scenie trwały występy naszych zaprzyjaźnionych zespołów, które przyjechały ze wszystkich zakątków obszaru Lokalnej Grupy Działania.

Podczas gdy na scenie program artystyczny przebiegał w rytmie najróżniejszych melodii z każdej części obszaru LSR, teren Targów stał się polem dwóch bitew: jedna bitwa – kulinarna, toczyła się w ramach Konkursu Kulinarnego „Średniowieczne Smaki Pojezierza”. Jury w Składzie: Damian Greś – Dyrektor Wydziału Turystyki i Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, Dorota Rybińska – Członkini Rady Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” i Nicola Dębicka – przedstawicielka Stowarzyszenia „Partnerstwo Jezior”, zwiedzało namioty gminne, pod którymi przygotowano liczne potrawy konkursowe. Druga bitwa – sołectw, dała uczestnikom i obserwatorom targów TILiA wiele ekscytujących wrażeń. Rywalizacja dziewięciu sołectw, które reprezentowały gminy, by w finale imprezy wyłonić zwycięskie drużyny i Supersołtysa. Konkurs na Supersołtysa i Supersołectwo „3xS” dostarczył i gapiom i śmiałkom sporą dozę atrakcji a ich zmagania były szeroko dyskutowane. Najważniejsze, że konkurs przebiegł zgodnie z rycerskim kodeksem, czyli fair play i dostarczył wielu pozytywnych emocji i wspomnień. To nie koniec konkursów – w trakcie Targów można było podziwiać piękne historyczne stroje, pojawili się rycerze, damy, księżniczki, klucznice oraz mnisi. Wśród publiczności znajdowała się kapituła w składzie: Pani Ewa Stolarska - pracownik Biura Stowarzyszenia "Lider Pojezierza", Pan Krzysztof Wiklak - Członek Zarządu Stowarzyszenia "Lider Pojezierza", Pan Leopold Ochalik - pracownik Stowarzyszenia "Lider Pojezierza", Pani Aleksandra Bakiewicz - dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej w Boleszkowicach, wybierająca najciekawszy strój średniowieczny – wybór był trudny, gdyż wszystkie były piękne i jedyne w swoim rodzaju.

Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim członkowie poszczególnych gmin, które stroiły namioty i prezentowały walory sołectw, miast i miasteczek. Niebieski namiot naszych przyjaciół z Lokalnej Grupy Rybackiej "Partnerstwo Jezior" oraz namiot „Lidera Pojezierza” były punktem informacyjnym, każdy zainteresowany pozyskiwaniem Funduszy Europejskich mógł otrzymać niezbędne informacje od Pana Leopolda Ochalika - Pracownika Biura LGD. Piękne kwiaty,stroiki, rzeźby i pozostałe dzieła były niezwykle barwną ozdobą targów TILiA.

Moc atrakcji w każdym zakątku targów TILiA i doskonała organizacja to zasługa organizatorów i gmin członkowskich Stowarzyszenia „Lider Pojezierza”. Podsumowując, warto podziękować wszystkim tym, którzy pomogli w organizacji Targów Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych TILiA 2016 – tym wymienionym i niewymienionym w powyższym sprawozdaniu. Dzięki takim ludziom warto robić coś dla innych i cieszyć się patrząc na realizację. Po wielu atrakcjach, wszystkie nagrody zostały rozdane i podziękowano uczestnikom i gościom, Wójt Gminy Boleszkowice – Jan Krzywicki oraz V-ce Prezes Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” – Ireneusz Kostka, dokonali uroczystego i oficjalnego zakończenia targów TILiA 2016, zapraszając jednocześnie na przyszłoroczną imprezę. Już nie możemy się doczekać! Dziękujemy!

Fotorelacja dostępna poniżej oraz na naszym facebokowym profilu.

Tagged Under

Nasi partnerzy

Gmina Barlinek

Gmina Bierzwnik

Gmina Boleszkowice

Gmina Choszczno

Gmina Dębno

Gmina Krzęcin

Gmina Lipiany

Gmina Myślibórz

Powiat Myśliborski

Gmina Nowogródek-Pomorski

Gmina Pełczyce

Powiat Choszczeński

Gmina Przelewice

Gmina Recz

Gmina Trzcińsko-Zdrój


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.