Na uroczystości do Pszczelnika przyjechali przedstawiciele litewskich władz – Wiceminister Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej, Mantvydas Bekešius, Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce, Šarūnas Adomavičius oraz Konsul Honorowy Litwy w Szczecinie, Wiesław Wierzchoś.

Tym razem pogoda dopisała. Podniosła atmosfera udzieliła się wszystkim obecnym. Spotkaliśmy się z przyjaciółmi z Litwy. Nie zabrakło bowiem delegacji z rejonu Kowna, Sejn, członków szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia  Litwinów w Polsce oraz mieszkańców Ziemi Myśliborskiej. 

W perspektywie nasze Stowarzyszenie planuje razem z Kauno rajono vietos veiklos grupė projekt współpracy pn. "Oni lecą" - "Jie skrenda". Projekt, którego efektem będzie nowa infrastruktura przy pomniku w Pszczelniku. Nowe zabudowania dla odwiedzających to miejsce pamięci. Zabudowania te będą ozdobione po litewsku. Chcemy stworzyć klimat Ojczyzny lotników wokół pomnika. Tak, aby osoby odwiedzające oraz turyści mogli odpocząć w godnych warunkach, ale również poznać symbolikę kultury litewskiej. Zabudowania będą ozdobione rzeźbami powstałymi  podczas warsztatów polsko-litewskich. 

Jak zaznaczył Piotr Sobolewski, burmistrz Myśliborza – dokładnie 15 lipca 1933 r. litewscy lotnicy podjęli wielką, jak na owe czasy, próbę przelotu bez lądowania. Był to dystans 7 186 km. Samolotem "Lituanica" pokonali północny Atlantyk. Jednak po 37 godzinach i 11 minutach lotu rozbili się tu, w pszczelnickim lesie. Obaj lotnicy zginęli. Do celu zabrakło im 650 km.

Z kolei Wiceminister Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej podkreślił, że to wielki heroiczny wyczyn dwóch pilotów, którym nie dane było powrócić na ojczystą ziemię. Jest też bohaterskim przykładem łączącym oba nasze narody. W obecnej sytuacji w Europie, apelował o jedność narodów. Zaznaczył, aby w przyszłych działaniach było więcej Litwy w Polsce i Polski na Litwie.  Podziękował też za pamięć i opiekę  miejsca pamięci.

Uroczystości upamiętniające lotników organizowane są przez władze samorządowe w Myśliborzu, a wspierane przez Ambasadę Republiki Litewskiej oraz Konsula Honorowego Republiki Litewskiej w Szczecinie. 

Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” od lat w nich uczestniczy.

Tagged Under

Nasi partnerzy

Gmina Barlinek

Gmina Bierzwnik

Gmina Boleszkowice

Gmina Choszczno

Gmina Dębno

Gmina Krzęcin

Gmina Lipiany

Gmina Myślibórz

Powiat Myśliborski

Gmina Nowogródek-Pomorski

Gmina Pełczyce

Powiat Choszczeński

Gmina Przelewice

Gmina Recz

Gmina Trzcińsko-Zdrój


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.