PO Rybactwo i Morze 2014-2020

Drukuj
piątek, 05 luty 2016 Kategoria: Aktualności

I. Promowanie zrównoważonego, innowacyjnego i konkurencyjnego rybołówstwa;

II. Wspieranie zrównoważonej, innowacyjnej i konkurencyjnej akwakultury;

III. Wspieranie wdrażania Wspólnej Polityki Rybołówstwa;

IV. Zatrudnienie i spójność terytorialna na obszarach rybackich;

V. Wspieranie wprowadzania do obrotu i przetwarzania;

VI. Zintegrowana Polityka Morska oraz Pomoc techniczna.

W ramach wymienionych priorytetów pomoc finansowa obejmować będzie nie tylko tradycyjnie rozumiane wsparcie sektora rybackiego, tak jak to miało miejsce w perspektywie finansowej 2007-2013, ale również nowe komponenty dotychczas finansowane z innych źródeł niż fundusze UE, takie jak: rynek rybny, kontrola i egzekwowanie przepisów, gromadzenie danych oraz zintegrowana polityka morska. Podobnie w ramach perspektywy finansowej 2014-2020, oprócz rybołówstwa morskiego wsparciem będzie objęte rybołówstwo śródlądowe oraz akwakultura. W niewielkim zakresie także przetwórstwo.

W przypadku akwakultury, Europejski Fundusz Morski i Rybacki będzie wspierał Środki stanowiące kontynuację, w węższym lub szerszym zakresie, działań z okresu programowania 2007-2013, ale również te zupełnie nowe. W zakresie środków dla akwakultury, stanowiących kontynuację okresu programowania 2007-2013, wymienić można m.in. działania wodno-środowiskowe. Choć i w tym Środku jest pewna nowość, mianowicie wsparcie dla działań inwestycyjnych, które obejmować będą koszty związane z ochroną i rozmnażaniem zwierząt wodnych w ramach programów ochrony środowiska i odbudowy różnorodności biologicznej.

Jako nowość należy wskazać usługi z zakresu zarządzania, zastępstw i doradztwa dla gospodarstw akwakultury. Pomocą finansową będzie mógł być objęty m. in. zakup usług doradczych o charakterze technicznym, naukowym, prawnym, środowiskowym lub gospodarczym, związany z prowadzeniem gospodarstwa. Kolejną nowością będzie wsparcie dla nowych hodowców w zakresie rozpoczęcia działalności w sektorze akwakultury. Młodzi hodowcy będą mogli ubiegać się o pomoc finansową na zakładanie przedsiębiorstw akwakultury. Warunkiem jest posiadanie przez nich odpowiednich umiejętności i kompetencji zawodowych, których uzyskanie, będzie również finansowane z PO RYBY 2014-2020.

I wreszcie, obszarem wsparcia w sektorze akwakultury w ramach przyszłej perspektywy finansowej, jest ubezpieczenie zasobów akwakultury. Pomoc finansowa w niniejszym zakresie będzie kierowana do producentów z sektora akwakultury w celu ubezpieczenia zasobów akwakultury. Ubezpieczenie może pokrywać straty ekonomiczne powstałe m. in. w związku z klęskami żywiołowymi, niekorzystnymi zjawiskami klimatycznymi i chorobami w akwakulturze.

Tagged Under