83. rocznica śmierci litewskich lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa

Drukuj
środa, 20 lipiec 2016 Wiktor Różański Kategoria: Aktualności Odsłony: 66185

83. rocznica śmierci litewskich lotników Steponasa Dariusa i Stasysa Girenasa została upamiętniona koncertem Chóru Akademii Nauk Litwy oraz złożeniem wieńców pod pomnikiem w Pszczelniku. W uroczystościach, w dniu 17 lipca 2016 r., uczestniczyli przedstawiciele Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” w osobach: Adam Andriaszkiewicz, Ireneusz Kostka, Magdalena Baczyńska-Warżała, Wiesław Sienkiewicz i Jan Krzywicki - wójt Boleszkowic.

Na uroczystości do Pszczelnika przyjechali przedstawiciele litewskich władz – Wiceminister Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej, Mantvydas Bekešius, Ambasador Republiki Litewskiej w Polsce, Šarūnas Adomavičius oraz Konsul Honorowy Litwy w Szczecinie, Wiesław Wierzchoś.

Tym razem pogoda dopisała. Podniosła atmosfera udzieliła się wszystkim obecnym. Spotkaliśmy się z przyjaciółmi z Litwy. Nie zabrakło bowiem delegacji z rejonu Kowna, Sejn, członków szczecińskiego oddziału Stowarzyszenia  Litwinów w Polsce oraz mieszkańców Ziemi Myśliborskiej. 

W perspektywie nasze Stowarzyszenie planuje razem z Kauno rajono vietos veiklos grupė projekt współpracy pn. "Oni lecą" - "Jie skrenda". Projekt, którego efektem będzie nowa infrastruktura przy pomniku w Pszczelniku. Nowe zabudowania dla odwiedzających to miejsce pamięci. Zabudowania te będą ozdobione po litewsku. Chcemy stworzyć klimat Ojczyzny lotników wokół pomnika. Tak, aby osoby odwiedzające oraz turyści mogli odpocząć w godnych warunkach, ale również poznać symbolikę kultury litewskiej. Zabudowania będą ozdobione rzeźbami powstałymi  podczas warsztatów polsko-litewskich. 

Jak zaznaczył Piotr Sobolewski, burmistrz Myśliborza – dokładnie 15 lipca 1933 r. litewscy lotnicy podjęli wielką, jak na owe czasy, próbę przelotu bez lądowania. Był to dystans 7 186 km. Samolotem "Lituanica" pokonali północny Atlantyk. Jednak po 37 godzinach i 11 minutach lotu rozbili się tu, w pszczelnickim lesie. Obaj lotnicy zginęli. Do celu zabrakło im 650 km.

Z kolei Wiceminister Spraw Zagranicznych Republiki Litewskiej podkreślił, że to wielki heroiczny wyczyn dwóch pilotów, którym nie dane było powrócić na ojczystą ziemię. Jest też bohaterskim przykładem łączącym oba nasze narody. W obecnej sytuacji w Europie, apelował o jedność narodów. Zaznaczył, aby w przyszłych działaniach było więcej Litwy w Polsce i Polski na Litwie.  Podziękował też za pamięć i opiekę  miejsca pamięci.

Uroczystości upamiętniające lotników organizowane są przez władze samorządowe w Myśliborzu, a wspierane przez Ambasadę Republiki Litewskiej oraz Konsula Honorowego Republiki Litewskiej w Szczecinie. 

Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” od lat w nich uczestniczy.

Tagged Under