×

Błąd

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów tilia2015 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.

Targi Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych w średniowiecznym stylu - FOTO

Drukuj
poniedziałek, 01 czerwiec 2015 Justyna Mariańska Kategoria: Aktualności

Błąd krytyczny rozszerzenia [sigplus]: Dla folderu galerii obrazów tilia2015 oczekiwana jest względna ścieżka do folderu startowego określonego w konfiguracji rozszerzenia w zapleczu systemu Joomla!.


Jest taki jeden dzień w roku, gdy miasta objęte Lokalną Strategią Rozwoju zmieniają swój charakter w zależności od tematu przewodniego Targów Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych. W tym roku na miejsce imprezy wybrano Trzcińsko-Zdrój. Jest to miejscowość o wielkim potencjale historycznym, znajdują się tu budowle sięgające wczesnego średniowiecza, jedną z pereł tegoż miasta jest Ratusz Miejski – obecnie uważany za jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych budynków w Polsce.

Ponadto, kościoły, bramy, baszty oraz mury obronne otaczające osadę tworzą wspaniałą scenerię  i klimat nadający charakter dla najważniejszego wydarzenia wpisującego się w Lokalną Strategię Rozwoju Pojezierza Myśliborskiego, czyli Targom Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych TILiA 2015r. stąd hasło przewodnie targów - Trzcińsko-Zdrój miasto gotyckich wież i bram.  Organizację Targów powierzono Gminie Trzcińsko-Zdrój, która czuwała nad przebiegiem i realizacją wydarzenia.

W samo południe Prezes Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” - Pan Adam Andriaszkiewicz, przekazał na ręce Burmistrza Trzcińska-Zdrój  – Pana Zbigniewa Kitlasa Totem „Lidera Pojezierza”. Pamiątkowy Totem przechodni jest symbolem partnerstwa i zaufania, które powierza się gminie członkowskiej LGD wybranej do realizacji imprezy. Przez cały kolejny rok Totem będzie się prezentował w gabinecie Burmistrza Trzcińska-Zdroju, który otworzył miasto dla działaczy, lokalnych liderów i wyraził zgodę na organizację targów TILiA. Targi Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych oferowały atrakcje w dwóch ośrodkach – sceny, na której prezentowali swoje zdolności artyści z 12 gmin oraz wyspy, która była miejscem wielu atrakcji oraz możliwości zapoznania się z walorami każdej gmin, która uczestniczyła w Targach. Przy stoiskach każdy mógł znaleźć coś dla siebie – przewidziano stoiska dla najmłodszych – gdzie dzieci mogły zaczerpnąć wiedzy na temat pracy w glinie oraz nabyć umiejętności tworzenia ozdób i biżuterii, ponadto odbywały się warsztaty decoupage prowadzone przez Panią Agatę Mieszała. Suto zastawione stoły na stoiskach gminnych cieszyły nie tylko oczy, ale i podniebienia wszystkich odwiedzających dzięki uprzejmości Pań, które chętnie częstowały swymi pysznymi ciastami, pierogami i innymi kulinarnymi wspaniałościami.  Dodatkową atrakcją było miasto rycerskie, gdzie damy dworu i rycerze prezentowali wspaniałe stroje i tradycje  z epoki średniowiecza. Podczas, gdy mogliśmy smakować potraw na scenie trwały występy naszych zaprzyjaźnionych zespołów, które przyjechały ze wszystkich zakątków obszaru Lokalnej Grupy Działania. A zatem na pierwszy ogień poszedł zespół artystyczny ze Szkoły Podstawowej w Stołecznej prowadzony przez Panie Honoratę Radecką oraz Dorotę Fabisiak, następnie na scenę zaproszono zespół „Srebrny Włos” z Dębna, który pod przewodnictwem Pani Ewy Basarab i Aleksego Gołębiowskiego często współpracuje z naszym Stowarzyszeniem. Następnie na scenę wkroczyły dwie solistki działające przy Myśliborskim Ośrodku Kultury – Emilia Fic oraz Justyna Biorska. Kolejnym zespołem była „Jutrzenka” z Przelewic z naszym wieloletnim przyjacielem Panem Marianem Sopińskim na czele, zespół od lat współpracuje z Lokalną Grupą Działania, zawsze chętnie bierze udział w wydarzeniach organizowanych przez Stowarzyszenie i uświetnia je swymi występami. Z repertuarem wprost z lat 60’,70’ i 80’ na scenę wkroczył zespół MIRAGE  działający przy Choszczeńskim Domu Kultury z instruktorem Panem Jerzym Januszewskim. W Trzcińsku – Zdroju mieliśmy okazję posłuchać laureatki i finalistki wielu festiwali, konkursów i przeglądów o randze ogólnopolskiej oraz uczestniczki popularnego, telewizyjnego show Mam Talent – Wiktorię Pałasz z Choszczna. Następnie scenę zdominowały zespoły z Myśliborza w zasadzie z Derczewa – Płomienie i Myślanie – pod instruktażem Pana Jerzego Okulewicza, których występy na długo zapadną słuchaczom w pamięci jako formacja oryginalna i żywiołowa.  

Podczas gdy na scenie program artystyczny przebiegał w rytmie najróżniejszych melodii z każdej części obszaru Pojezierza Myśliborskiego, teren Targów stał się polem dwóch bitew: jedna bitwa – kulinarna, toczyła się w ramach Konkursu Kulinarnego „Średniowieczne Smaki Pojezierza”. Jury zwiedzało namioty gminne, pod którymi przygotowano liczne potrawy konkursowe. Druga bitwa – sołectw, dała uczestnikom i obserwatorom targów TILiA wiele ekscytujących wrażeń. Rywalizacja dziewięciu sołectw, które reprezentowały gminy toczyła się przez cały dzień, by w finale imprezy wyłonić zwycięskie drużyny i Supersołtysa. Konkurs na Supersołtysa i Supersołectwo „3xS” dostarczył i gapiom i śmiałkom sporą dozę atrakcji a ich zmagania były szeroko dyskutowane. Najważniejsze, że konkurs przebiegł zgodnie z rycerskim kodeksem, czyli fair play i dostarczył wielu pozytywnych emocji i wspomnień. To nie koniec konkursów – w trakcie Targów można było podziwiać piękne historyczne stroje, pojawili się rycerze a wśród nich niezwyciężony rycerz Kubuś ze swoim giermkiem, damy, księżniczki, klucznice oraz mnisi. Wśród publiczności znajdowała się kapituła wybierająca najciekawszy strój średniowieczny – wybór był trudny, gdyż wszystkie były piękne i jedyne w swoim rodzaju , jednak jednogłośnie postanowiono wyróżnić Kubusia Kocha z Trzcińska – Zdroju. Wielkie podziękowania należą się Pani Basi Purgal – Prezeski Regionalnego Stowarzyszenia Inicjatyw Obywatelskich „Gogolander” z Trzcińska-Zdroju, która włożyła ogrom pracy w uszycie większości strojów, które były prezentowane na scenie.

Na szczególną uwagę zasługują przede wszystkim członkowie poszczególnych gmin, które stroiły namioty i prezentowały walory sołectw, miast i miasteczek. Wszechstronnie zaprezentowała się Gmina Barlinek z Sołectwem Równo, która oferowała poczęstunek w formie pysznej konfitury Libbertowskiej. Obserwatorzy docenili również piękny namiot Choszczna i Sołectwa Zamęcin, pod którym panie z Koła Gospodyń Wiejskich p r e z e n t o w a ł y przebogaty wystrój i kulinaria, a przede wszystkim – pyszne ciasta. Zachwyt wzbudzało również stoisko Gminy Trzcińsko-Zdrój , w którym znajdowała się tzw. Fotobudka w średniowiecznym stylu, gdzie można było zrobić sobie fantazyjne zdjęcie pamiątkowe oraz poczęstować się ciasteczkiem w kształcie żółwi z przysłowiem w środku. Niebieski namiot naszych przyjaciół z Lokalnej Grupy Rybackiej "Partnerstwo Jezior" oraz namiot „Lidera Pojezierza” były punktem informacyjnym, każdy zainteresowany pozyskiwaniem Funduszy Europejskich mógł otrzymać niezbędne informacje od Pana Krzysztofa Szabatowskiego z Lokalnego Punktu Informacji Funduszy Europejskich z Pyrzyc oraz Pracowników Biur LGR i LGD. Namiot Dębna to istna wystawa bibułkarstwa Pana Anatola Wierzchowskiego i innych członków jego grupy, a także ceramiki przygotowanej przez Panią Bogusię Sługocką. Piękne kwiaty,stroiki, rzeźby i pozostałe dzieła były niezwykle barwną ozdobą targów TILiA. Gmina Przelewice prezentowała piękne rękodzieło, Koło Gospodyń Wiejskich z Brenia (Gmina Bierzwnik) zauroczyła uczestników swymi smakołykami, nasze przyjaciółki Kopystki z Pełczyc tradycyjnie prezentowały bogactwo swych ziem – wspaniałe potrawy przygotowane na bazie tataraku, Granowianki z Gminy Krzęcin swym humorem i charyzmą przyciągały na stoisko, Panie ze Stowarzyszenie Koła Gospodyń Wiejskich „Gospodarski Krąg” przygotowały stół obfitości, który przyciągał zwiedzających do stoiska Boleszkowic.

Moc atrakcji w każdym zakątku targów TILiA i doskonała organizacja to zasługa organizatorów i gmin członkowskich Stowarzyszenia „Lider Pojezierza”. Podsumowując, warto podziękować wszystkim tym, którzy pomogli w organizacji Targów Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych TILiA 2015 – tym wymienionym i niewymienionym w powyższym sprawozdaniu. Dzięki takim ludziom warto robić coś dla innych i cieszyć się patrząc na realizację. Po wielu atrakcjach, gdy zaczęły nadciągać chmury, wszystkie nagrody zostały rozdane i podziękowano uczestnikom i gościom, Burmistrz Trzcińska-Zdroju – Zbigniew Kitlas oraz Prezes Stowarzyszenia „Lider Pojezierza” - Adam Andriaszkiewicz, dokonali uroczystego i oficjalnego zakończenia targów TILiA 2015, zapraszając jednocześnie na przyszłoroczną imprezę.  Już nie możemy się doczekać! Dziękujemy!

Fotorelacja dostępna poniżej oraz na naszym facebokowym profilu. 

{gallery}tilia2015{/gallery}

Tagged Under