Inscenizacja bitwy Wojny Secesyjnej w Giżynie (Gmina Nowogródek Pomorski).

Drukuj
wtorek, 02 sierpień 2022 Kategoria: Aktualności

30 lipca  br. uczestniczyliśmy w wydarzeniu pn.: ,,Rekonstrukcja Bitwy pod Sharpsburgiem w Giżynie”, która odbyła się na terenie polany za  boiskiem sportowego klubu Polonia Giżyn.

Wydarzenie to ma na celu rekonstrukcję jednej z bitew wojny secesyjnej między armiami Skonfederowanych Stanów Ameryki (tzw. Konfederacja) i Północnej Wirginii (tzw. Unia) z 17 września 1872 r. pod miastem Sharpsburg w Stanie Maryland (Stany Zjednoczone).

Można by zapytać skąd taki pomysł. Ano dlatego, że to właśnie w Giżynie urodził się jeden z uczestników tej bitwy, Johann August Heinrich Heros von Borcke. To w Giżynie spędził swoje lata młodości i osiadł w ostatnich latach swojego życia, a po śmierci jego ciało zostało pochowane w Mauzoleum rodziny von Borcke.

Wydarzenie rozpoczęło się od pochodu obu armii rekonstrukcyjnych pod mauzoleum gdzie spoczął Johann Heinrich Heros von Borcke, oficjalnymi przemówieniami oraz salwami honorowymi na cześć zasłużonego mieszkańca Giżyna.

Po części oficjalnej wydarzenie przeniosło się na pobliską polanę, na której jak co roku odbyła się rekonstrukcja bitwy pod Sharpsburgiem. Kto nie był niech żałuje, bo inscenizacja robi piorunujące wrażenie!

Po wyczerpującej bitwie, na uczestników wydarzenia czekał mały występ zespołu country oraz tzw. kino pod chmurką.

Pod naszym namiotem można było zaczerpnąć wiedzę na temat, czym się dokładnie zajmujemy i do kogo adresujemy swoją pomoc.

Dziękujemy wszystkim osobom, które odwiedziły nasze stanowisko a osobne podziękowania kierujemy do Pana Jana Obłąk, dzięki któremu mogliśmy uczestniczyć w sobotnim wydarzeniu.

Tagged Under