„Nowe role środowisk twórczych: pracownicy socjalni, terapeuci, doradcy”

Drukuj
wtorek, 20 październik 2015 Kategoria: Aktualności

Stowarzyszenie Media Dizajn realizuje obecnie projekt „Nowe role środowisk twórczych: pracownicy socjalni, terapeuci, doradcy” finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który ma na celu zdiagnozowanie zachodzących w ostatnich latach kierunków przeobrażeń roli artystów w lokalnych środowiskach. Przyjęta hipoteza zakłada, że w związku z zapotrzebowaniem na działania o charakterze interwencji w sferze problemów społecznych, środowiska twórcze podejmują coraz częściej tego rodzaju aktywność.

 

                Autorzy projektu postawili sobie za cel upowszechnianie nowych form aktywności twórców, poprzez stworzenie rekomendacji szerszego włączenia projektów ze sfery kultury do regionalnych i lokalnych polityk społecznych. W ramach projektu zorganizowano szereg paneli dyskusyjnych na terenie miast województwa zachodniopomorskiego, w których zasiedli przedstawiciele kultury i spraw społecznych z regionu. Dodatkowo lokalni twórcy udzielali indywidualnych wywiadów, dzieląc się swoim doświadczeniem. Działania te miały dostarczyć odpowiedzi przede wszystkim na dwa zagadnienia: Jaka jest kondycja środowisk twórczych w regionie zachodniopomorskim? Jakie doświadczenia posiadają regionalne środowiska twórcze w sferze rozwiązywania problemów społecznych?

                9 listopada w godz. 10:00 – 15:00 w Szczecińskim Inkubatorze Kultury przy al. Wojska Polskiego 90
w Szczecinie odbędzie się konferencja pn. Nowe role środowisk twórczych: pracownicy socjalni, terapeuci, doradcy podsumowująca i prezentująca wyniki badań uzyskanych w ramach projektu. Podczas konferencji prezentować będziemy ustalenia dotyczące możliwości wykorzystania projektów ze sfery kultury do działań o charakterze interwencji społecznych. Chcemy uzupełniać tym samym regionalne dokumenty strategiczne dotyczące sfery społecznej o zapisy dotyczące wykorzystania kultury.

                Pragnę serdecznie zaprosić Państwa do uczestnictwa w konferencji Nowe role środowisk twórczych: pracownicy socjalni, terapeuci, doradcy oraz podzielenia się swoimi refleksjami na temat społecznych efektów twórczości artystycznej w środowiskach lokalnych oraz wyzwaniach i możliwościach w sferze interwencji społecznych, jakie stoją przed artystami. Będzie nam niezwykle miło, jeśli przyjmą państwo nasze zaproszenie i podzielą się swoją wiedzą oraz doświadczeniem.

                Uprzejmie proszę o rozważenie swojego udziału do 30 października 2015 r. Państwa obecność będzie cennym wkładem do wyznaczenia nowych kierunków wspierania artystów w funkcjach związanych z rozwiązywaniem miejscowych problemów społecznych.

Z wyrazami szacunku,

dr Maciej Kowalewski

Kierownik projektu

Otwarta Konferencja

Nowe role środowisk twórczych: pracownicy socjalni, terapeuci, doradcy 

Szczeciński Inkubator Kultury al. Wojska Polskiego 90, 70-482 Szczecin

Szczecin, 9 listopada 2015 r. godz. 10:00-15:00

Program konferencji:

10:00-10:45 Przedstawienie wyników projektu badawczego “Nowe role środowisk twórczych: pracownicy socjalni, terapeuci, doradcy”.

10:45-12:15 Prelekcje zaproszonych gości:

·         Transformacje środowisk twórczych

·         Kultura wobec problemów społecznych. Społeczne efekty twórczości

12:15-12:45 Przerwa na lunch

12:45-14:15 Prezentacja wybranych inicjatyw kulturalnych o charakterze interwencji społecznej

14:15-14:30 - Przerwa kawowa

14:30 =-15:00 Wyzwania i rekomendacje dla polityki społecznej. Podsumowanie konferencji

Udział w konferencji jest bezpłatny.

Pytania dotyczące konferencji należy kierować do Katarzyny Łabudy, drogą mailową: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub telefonicznie: 91 424 04 64.

Projekt “Nowe role środowisk twórczych: pracownicy socjalni, terapeuci, doradcy” został dofinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Obserwatorium Kultury 2015 (zadanie: „Diagnoza dynamiki funkcjonowania środowisk twórczych”).

Tagged Under