Partnerzy międzynarodowego projektu współpracy pn ”Marka turystyczna - sieć EKOMUZEA” Stowarzyszenie „WIR” Wiejska Inicjatywa Rozwoju ze Stargardu, Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” z Barlinka, Stowarzyszenie Zielona Dolina Odry i Warty z Górzycy, Stowarzyszenie „LGD Zielone Światło” z Krosna Odrzańskiego uczestniczyli w  dniach 14 maja  2022 w „Festiwalu Tradycji Pomorza Zachodniego”.  

Impreza odbyła się w Ogrodach Przelewice - Zachodniopomorskim Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej. Podczas Festiwalu ogłoszono wyniki Konkursu Tradycji Kulinarnych, odbył się Przegląd Zespołów i Kapel Ludowych. W Alejach Zachodniopomorskie Smaki wystawcy w tym Koła Gospodyń Wiejskich prezentowali rękodzieło, wyroby oparte o własne receptury. Każdy mógł zwiedzić Ogrody w Przelewicach, które szczególnie w maju wyglądały oszałamiająco.

Partnerzy projektu zaprezentowali elementy z pakietów turystycznych w postaci wyrobów, produktów firm, które otrzymały wsparcie w ramach środków unijnych na działania takie jak podejmowanie działalności gospodarczej, granty. Wśród wystawców byli przedsiębiorcy,  Koła Gospodyń Wiejskich,  organizacje pozarządowe, a także nowi mieszkańcy naszego obszaru, Panie z Ukrainy z bardzo smacznymi  ukraińskimi potrawami .

W Przelewicach prezentowane  były poszczególne elementy  zrealizowanego projektu współpracy pn. „Budowa trasy megalitycznej - Wrota czasu”, który wpisuję się w obecnie realizowany projekt współpracy a w nim  pakiet pn. ”Dawne dzieje i pradzieje”.  Zaprezentowano również pakiety turystyczne  Parki, drzewa, lasy” oraz Rzemiosł dawnych ślad”. Swoje stoisko przygotowało Stowarzyszenie Miłośników Kolei Wąskotorowych SEMAFOR, którzy zapraszali odwiedzających do Ińskiej Izby Pamięci i jednocześnie promowali kolejny wspólny pakiet turystyczny  pn.”Czar Pary”.

W ramach międzynarodowego projektu współpracy przygotowujemy dla turystów oraz naszych mieszkańców następujące pakiety turystyczne:

1) Czar Pary - stare budynki kolejowe, dworce, trasy rowerowe prowadzone na torowiskach, muzea kolejnictwa, tradycje kolejarskie, parowozy, stare lokomotywy spalinowe. Powrót do przeszłości. Para, jako napęd lokomotyw, ale przede wszystkim napęd gospodarczy XIX wieku. Idea maszyny parowej. Najprostsze urządzenia. Historia i nowoczesność. Czy to już koniec epoki pary? A co będzie jak zabraknie prądu, paliw …?  Historie dworców i wież ciśnień. Ciekawe wydarzenia związane z kolejnictwem przygotowane przez mieszkańców. Kuchnia kolejowa, smaczna i szybka. Miejsca noclegowe. 

2) Dawne dzieje i pradzieje - okres megalitów, kurhanów, osad słowiańskich.  Budowle starsze niż piramidy egipskie do czasów naszej ery przed powstaniem państwa polskiego. Pakiet zawiera podróż po  tych obiektach ich replikach, Opowieściach historyków. Ciekawe wydarzenia związane z tym pakietem przygotowanym przez mieszkańców. Kuchnia prosta, ciekawie pokazana, smaczna. Miejsca noclegowe. 

3) Zakony Pojezierza - stare kościoły, zabudowania klasztorne, tradycja klasztorna. To pakiet związany z zakonami ich tajemniczością, budowlami zakonnymi i legendami. Zakony - Cystersi, Templariusze, Joannici. Ich budowle nadal słynną z ukrytych skarbów oraz legendami. Ciekawe wydarzenia związane zakonami. Wydarzenia przygotowane przez mieszkańców. Kuchnia zakonna ciekawie pokazana, smaczna i zdrowa. Miejsca noclegowe. 

4) Rzemiosł dawnych ślad - browary, winnice, gorzelnie, folwarki i młyny, masarnie, mleczarnie i przetwórstwo mleczarskie, suszarnie, spichlerze. Historia przetwórstwa lokalnego sięga czasów dawnych i tych współczesnych. Pieczołowicie tworzone i kolejno remontowane przez wszystkie pokolenia mieszkańców naszego obszaru od zarania dziejów, przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ale to nie tylko przetwórstwo samo w sobie to również miejsca przetwórstwa, owiane legendami i historią ludzi, którzy poświęcili kawał swojego życia tworząc i prowadząc wymienione obiekty.  Ciekawe wydarzenia związane z rzemiosłem, kulinariami przygotowanymi  przez mieszkańców. Przetwarzanie i tworzenie żywności bez polepszaczy smakowych i innych obecnie dodawanych nienaturalnych dodatków. Miejsca noclegowe. 

5) Parki drzewa Lasy - Pakiet związany z przyrodą, przestrzenią jaką tworzy natura oraz powrót do ogrodów przy dworskich, ogrodów i parków tworzonych przez ludzi oraz naturalnych stworzonych przez przyrodę.  Parki przy dworskie, ogrody, parki krajobrazowe, parki narodowe, pomniki przyrody, atrakcyjne przyrodniczo obrazy i widoki, które mogą zachwycić obserwatora.  Odnajdywanie ciekawych kolekcji przyrodniczych, promowanie bioróżnorodności i wysp przyrodniczych, roślin rzadko spotykanych.  Ciekawe wydarzenia związane z tym pakietem przygotowanym przez mieszkańców. Kuchnia wykorzystująca ciekawe mieszanki roślinne, smaczna i zdrowa. Miejsca noclegowe. 

Pakiety zaprezentowane są wspólne dla LGD Stowarzyszenia Lider Pojezierza i WIR – Wiejska Inicjatywa Rozwoju.

Tagged Under

Nasi partnerzy

Gmina Barlinek

Gmina Bierzwnik

Gmina Boleszkowice

Gmina Choszczno

Gmina Dębno

Gmina Krzęcin

Gmina Lipiany

Gmina Myślibórz

Powiat Myśliborski

Gmina Nowogródek-Pomorski

Gmina Pełczyce

Powiat Choszczeński

Gmina Przelewice

Gmina Recz

Gmina Trzcińsko-Zdrój


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.