IX Międzynarodowe Targi Wyrobów Klasztornych pod nazwą „3 Dni na Cysterskim Szlaku” w Bierzwniku przeszły do historii. Stowarzyszenie Lider Pojezierza miał ogromną przyjemność uczestniczenia w tym wydarzeniu, który odbywa się w pięknej scenerii Wzgórza Klasztornego w Bierzwniku.

W tym roku organizatorami byli: Gmina Bierzwnik, Stowarzyszenie Lider Pojezierza, Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Pocysterskiego w Bierzwniku, Gminny Ośrodek Kultury w Bierzwniku, Urząd MarszałkowskiWojewództwa Zachodniopomorskiego, Gminne Centrum Sportu i Rekreacji w Bierzwniku, Parafia Rzymskokatolicka pw. MB Szkaplerznej w Bierzwniku i Ogólnopolskie Stowarzyszenie Gmin Cysterskich. Początek tego wspaniałego wydarzenia miał początek w piątek 12 lipca, a zakończył się w niedzielę 14 lipca i choć pogoda zmieniała się jak w kalejdoskopie, to nie przeszkadzało to tłumnie przybyłym uczestnikom na korzystanie z atrakcji Targów.

Impreza zaczęła się na sportowo, uroczystym otwarciem Kompleksu Integracyjno – Rekreacyjnego w Bierzwniku, gdzie odbył się turniej piłki nożnej trampkarzy o Puchar Wójta Gminy Bierzwnik. Gratką dla kibiców piłkarskich był mecz seniorów miejscowego zespołu MULKS „Orzeł” Bierzwnik – Oldboje Pogoni i Stali Szczecin. Równolegle zaczął się też Szachowy Turniej Błyskawiczny im. Romana Szymoniaka „Na Leśnej Polanie”.

Kolejne 2 dni Targów to szereg wydarzeń, które dla przybyłych nań uczestników po raz pierwszy zostawiają niesamowite wrażenia. Głównym miejscem imprezy był Klasztor Cystersów i przylegające do niego tzw. Wzgórza Klasztorne. Punkt kulminacyjny imprezy to  inscenizacja historyczna, która nawiązywała do 725 rocznicy przybycia Cystersów do Bierzwnika.

Na Wzgórzu Klasztornym w ramach ,,TILiA 2019” (Targi Inicjatyw Lokalnych i Awangardowych) odbywały się warsztaty artystyczne i rzemieślnicze, występy artystów
z gmin członkowskich LGD.

Na uczestników imprezy czekały ponadto: pokaz sztuki kulinarnej (pod przewodnictwem Koła Gospodyń Wiejskich), konkurs „Najsmaczniejsza Potrawa Klasztorna, Warsztaty kulinarne pt. „Kasza – Królowa Polskiej Kuchni” i konkurs „Najsmaczniejsza potrawa z Kaszy” (w ramach festiwalu smaków ,,Agapa Klasztorna”). Dużym zainteresowaniem okazała się możliwość zwiedzania klasztoru, pozostałościach Browaru i stanowisk archeologicznych, po których oprowadzał przewodnik. Nie zabrakło też atrakcji muzycznych, można było usłyszeć zespoły ludowe, występy lokalnych artystów i gwiazda wieczoru zespół Róże Europy.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się zabytkowy spichlerz, w którym zaprezentowano: ekspozycję etnograficzną, wystawę pt. „Jesteśmy epizodami w życiu przedmiotów” oraz wystawę fotograficzną pt. ,,Tradycyjne budownictwo Gminy Bierzwnik”.

Na naszym stanowisku „ Lider Pojezierza” można było się zapoznać z materiałami promocyjnymi dotyczących działania naszego stowarzyszenia oraz form pomocy w ubieganiu się o pozyskanie dotacji z różnych funduszy. Towarzyszyli nam: Pan Krzysztof Kłosowicz z (Plastyk – grafik), który eksponował swoje obrazy oraz Pan Łukasz Kołosowski, u którego z kolei można było zakupić przepyszne miody wprost z Puszczy Barlineckiej.

GALERIA:

Tagged Under

Nasi partnerzy

Gmina Barlinek

Gmina Bierzwnik

Gmina Boleszkowice

Gmina Choszczno

Gmina Dębno

Gmina Krzęcin

Gmina Lipiany

Gmina Myślibórz

Powiat Myśliborski

Gmina Nowogródek-Pomorski

Gmina Pełczyce

Powiat Choszczeński

Gmina Przelewice

Gmina Recz

Gmina Trzcińsko-Zdrój


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.