Stowarzyszenie „Lider Pojezierza” serdecznie dziękuje wszystkim uczestnikom trzeciego z cyklu 5 wyjazdów studyjnych pn.: „Gdzie w Polsce karmią najlepiej? Cykl wyjazdów studyjnych w poszukiwaniu smaków tradycyjnej kuchni polskiej”.

W sobotę, 13.04.2019 r. zwiedzaliśmy Toruń i jego dobrodziejstwa kulinarne, oczywiście nie mogło zabraknąć najbardziej markowego produktu miasta – pierników toruńskich. Jest to  jeden z nielicznych reliktów średniowiecznego smaku, symbol jego wielowiekowiego dziedzictwa i nieodzowna pamiątka z tego miasta. Zaczęto je wyrabiać w XIV w., gdy Toruń był świetnie prosperującym miastem hanzeatyckim, sprowadzającym również wschodnie przyprawy korzenne, używane do wyrobu ciasta piernikowego. Tradycja wypieku przetrwała, rozwijała się szczególnie w XVII i XVIII w., ale już na przełomie XVIII i XIX w. piernikami raczyła się głównie biedna szlachta, chłopi i zwolennicy regionalnych specjałów, bo dawny smak korzenny nie był już tak modny jak w czasach publikacji "Compendium ferculorum".

W czasach historycznych pierniki pełniły rolę nie słodyczy, jak dzisiaj, ale były wykorzystywane jako przyprawa, dodatek do potraw, a także zagęstnik do zup i sosów, najczęściej w postaci suszonej i startej. W smaku były znacznie bardziej ostre i pikantne dziś dzisiejsze ich słodkie wersje, były pierne - pieprzne, zawierały więcej wyrazistych przypraw. Przez długi czas wiele mięs, a zwłaszcza ryby, przyrządzano z piernikami oraz podawano z sosem piernikowym. Nie tylko w Toruniu, ale w całej Rzeczypospolitej szlacheckiej.
W książce Czernieckiego jest przepis na karpia i minogi podane z piernikami na "sposób toruński". Dopiero w XVIII - XIX w. zaczęto pierniki toruńskie traktować jako przekąskę. Jak pisał Jędrzej Kitowicz (1728-1804): trunki wielkim panom były zwyczajne: rano herbathe, czasem z mlekiem, czasem bez mleka, zawsze z cukrem, potem wódka gdańska, persico, cynamonka, dubelt-hanyż, ratafia, krambambula (...). Napiwszy się po kieliszku, przejedli konfitur albo piernika toruńskiego, po tych chleba z masłem lub sucharków cukrowych i znowu powtórzyli raz i drugi po kieliszku wódki.

Pierniki toruńskie szczególne miejsce zajmują również w pierwszej polskojęzycznej książce kucharskiej wydanej w Toruniu w 1858 r. nakładem znanego toruńskiego drukarza, Ernsta Lambecka (>>>). Obok dwóch receptur na same pierniki toruńskie, pojawiają się one także jako dodatek do mięs i ryb. Pomorska i toruńska czarnina różniły się np. od wielkopolskiej wersji tego dania właśnie używaniem piernika do zagęszczania i przyprawiania zupy. Z kolei dodawany do karpia sos piernikowy nadawał tej rybie niezwykły aromat, smak i kolor.
O ile jednak w toruńskiej książce kucharskiej karpia z toruńskim piernikiem nazwano „Karpiem po niemiecku”, to bardziej dokładna receptura z książki wydanej przez Wiktora Kulerskiego w 1915 r. opisuje już „Karpia w polskim sosie na wilją”. Oznacza to, że karp w piernikach był potrawą wigilijną, niezwykłą i cenioną. Wydaje się, że warto dziś wrócić do tego pomysłu, by nieco zapomnianemu i często lekceważonemu dziś karpiowi przywrócić jego dawny, tradycyjny smak. (Źródło: http://www.toruntour.pl/1791/kuchnia-torunska)

Dziękujemy „Błękitne Okna – podróże” z siedzibą w Barlinku za profesjonalne i rzetelne przygotowanie wyjazdu 

Galeria:

 

Operacja własna: Kompleksowa organizacja i realizacja zadania pn.: GDZIE W POLSCE KARMIĄ NALEPIEJ? CYKL WYJAZDÓW STUDYJNYCH W POSZUKIWANIU SMAKÓW TRADYCYJNJ KUCHNI POLSKIEJ. Wyjazdy realizowane będą zgodnie z umową o dofinansowanie zawartą pomiędzy Województwem Zachodniopomorskim a LGD realizowaną w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” objętego Programem w zakresie Wzmocnienie kapitału społecznego, w tym przez podnoszenie wiedzy społeczności lokalnej w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatycznych, także z wykorzystaniem rozwiązań innowacyjnych.

Tagged Under

Nasi partnerzy

Gmina Barlinek

Gmina Bierzwnik

Gmina Boleszkowice

Gmina Choszczno

Gmina Dębno

Gmina Krzęcin

Gmina Lipiany

Gmina Myślibórz

Powiat Myśliborski

Gmina Pyrzyce

Gmina Nowogródek-Pomorski

Gmina Pełczyce

Powiat Choszczeński

Gmina Przelewice

Gmina Recz

Gmina Trzcińsko-Zdrój


Więcej...


Więcej...

Zapisz się do naszego newslettera

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego NEWSLETTERA! Będziesz widział o wszystkich ważnych wydarzeniach pierwszy...


„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”,
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

"Europejski Fundusz Morski i Rybacki",
Instytucja Zarządzająca PO Rybactwo i Morze 2014-2020 - Minister Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Operacja mająca na celu sprawne wdrażanie Strate­gii Roz­woju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność (LSR),
w tym realizację Planu Komunikacji, współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej
w ramach działania 19 „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER” 
objętego
Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020
w zakresie poddziałania 19.4 „Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji”.

Przewidywane wyniki operacji: postęp finansowy we wdrażaniu operacji w ramach LSR.