Aktualności - najnowsze informacje

Z cyklu „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”

Drukuj
poniedziałek, 27 maj 2019 Kategoria: Aktualności Odsłony: 21326

W dniu 25 maja 2019 r. we wsi Dziedzice oddalonej od Barlinka o ok. 10 km odbyło się wydarzenie pn.: Muzeum Żywe organizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Dziedzic.

W trakcie spotkania mieliśmy okazję zapoznać się z dziejami pomnika historii, jakim jest budynek byłej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Starca w Dziedzicach, biblioteki oraz Izby Pamięci Woldenberczyków. Szkoła niegdyś stanowiła jedyny ośrodek kulturalny wsi , dlatego postanowiono przejąć jej tradycje oraz więzi i tak powstało Stowarzyszenie Przyjaciół Dziedzic.

Poprzez prężną pracę członków z roku na rok organizacja stale poszerza ofertę Muzeum, w 2015 roku otworzono sale prezentujące dawną kuchnię, kuźnię, drewutnię, sypialnię, salę gospodarstwa wiejskiego oraz klasę lekcyjną.  

SPD – to mieszkańcy wsi chętni przechowywać pamiątki oraz przekazywać historię walk, jakie tu stoczyli żołnierze w czasie II Wojny Światowej.

Jest to miejsce niezwykłe, zachwyca dorobkiem ważnym z punktu widzenia historycznego jak również ogromnym zaangażowaniem mieszkańców wsi oraz członków Stowarzyszenia. Każdy, bez wyjątku dokłada wszelkich starań, aby pamięć o wydarzeniach sprzed lat nie uległa zatarciu…

Ogromnie dziękujemy za przemiłe przywitanie i fantastyczną, domową atmosferę.

W imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Dziedzic serdecznie zapraszamy na niezwykłą podróż w czasie, którą zagwarantuje Państwu wizyta w Muzeum Woldenberczyków  i Wsi Dziedzice.

Link do strony: http://www.dziedzice.org/

Tagged Under